Sign in to follow this  
Followers 0
volvo

ce stiti de DURA LUBE?

13 posts in this topic

ce stiti de dura lube?

e chiar asa de bun?

daca nu unii spun ca nu ajuta motorului inseamna ca poate chiar sa dauneze?

inainte sa-l folosesc, as vrea sa stiu parerile voastre

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

da un search si vezi ca era o disputa pe-aici Duralube vsMetabond vs mai bine nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine folosesti milionul ala la urmatorul schimb de ulei, sa pui unul mai bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

EU acu multi ani, am bagat la un Golf Dura Lube. Dupa tratament, la o saptamana mi s-a dus motoru'. Acu, nu e de la Dura Lube, da pina sa-l bag mergea tare bine. Un motor bun, nu are nevoie de asa ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu cred ca e aiurea sa pui la un motor de VOLVO asa ceva,daca ii dai la timp ulei si de calitate nu cred ca are sens.Asta e parerea mea personala ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca nu s-a stricat nu inseamna ca si a meritat sa pui dura-lube.

acesti aditivi sint facuti sa prelungeasca viata unui motor prost facut.

nu e cazul la volvo.

un ulei bun isi face treaba complet. nu e nevoie de altceva in plus.

la fiecare 5-6 schimburi de ulei e indicat sa spalati motorul.

adica sa pui un ulei foarte ieftin (insa compatibil cu motorul) sa mergi cu el USOR cam 5-10 km si apoi sa-i pui uleiul pe care il pui de obicei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aia cu ,, spalatu motorului ,, o faci cand schimbi marca de ulei sau indicativu de ulei ... avand in vedere ca in orice motor exista frecare de piese indiferent de marca dura lube nu face decat sa reduca frecarea si sa elimine pierderile de ulei ... iar daca motorul e praf nu rezolva nimic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca Dura-Lube reduce frecarea, uleiul ce mai face?  ???  Si, cum elimina pierderile de ulei, pune micro-doape pe unde trebuie?

Ar trebui sa se hotareasca astia cu marketingul, ori unge, ori se depune... Ca nu prea se pupa astea 2 proprietati...

Io zic ca daca vrem ca balu' sa fie bal, sa bagam dreaq numai DuraLube... Iti dai seama cum ar merge motorul ala?

Insa ce facem, ca TOTI producatorii de masini recomanda sa NU folosesti aditivi in ulei. Pesemne TOTI sunt niste dobitoci... :D

PS - Cand eram mic si prost, am distrus si eu un motor cu DuraLube (la Vectra A 1.6i).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca am avut un DuraLube mai putin destept, a considerat ca orificiile mai mici de undere din diverse zone sunt de fapt scurgeri de ulei, si a pus ... doape :D

Pesemne ca astea mai noi sunt mai destepte. E vorba totusi de anul 2004... ;D

Google it. O sa vezi ca procentul de "patiti" este destul de mare. Asa de mare ca in multe zone autoritatile au luat masuri impotriva producatorului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu ce sa zic ...povesti am auzit despre dura lube dar io personal am pus in dacie si a fost ok , am avut espero am pus si ok , am avut jeep cherokee 4 l  am pus si ok , am avut megane am pus ok , am avut opel am pus ok , acu s60 folosesc si e ok ....nu cred ca am mai avut vreo masina .... si mai am 2 dacii cu motor de 1,9 diesel renault care pun si e ok ..... iar legat de chestia cu producatorul nu recomanda este normal atata timp cat o masina nu o tine nimeni mai mult de 5 ani ..... iar altii la 250000 de km o vand chiar daca nu are 5 ani .... si oricum un motor duce cam 500000 km

Share this post


Link to post
Share on other sites

aia cu ,, spalatu motorului ,, o faci cand schimbi marca de ulei sau indicativu de ulei ...

sefu ' : spalatul motorului se face INDIFERENT ca schimbi ori nu marca sau indicativul uleiului.

se face pentru a elimina resturile adunate in baie, care n-au fost retinute de filtrul de ulei.

acest spalat chiar n-are NICI O LEGATURA cu schimbatul marcii sau indicativului uleiului !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0