Sign in to follow this  
Followers 0
rushenescu

adevar sau minciuna???!!!!!!!!!!!!!

6 posts in this topic

aceste taxe vor fi adevarate. ele fac parte din categoria "taxei pe prostie"

si noi avem destule taxe pe prostie : banii dati la loto de exemplu sint o asemenea taxa.

banii dati pe chiciurile din presa sint o alta...si mai sint o droaie, ca doar prostul se manifesta in multe feluri !

aaaa, sa nu uit : banii dati la stat pentru pensie ! asta e cea mai dureroasa....taxa pe prostie !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e chiar adevarat, eu propun o solutie: sa se monteze un catalizator la dosul fiecarei vaci ;D (glumesc, evident :)

Nu cred ca e pe bune... ar fi chiar culmea. Cel mai mult stiu ca polueaza industria (mai ales cea chimica) si din toata treaba asta s-a constatat ca vacile polueaza foarte mult. Chiar ca astia ne cred prosti >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

intr-un fel ar fi o solutie buna, de a pune taxe pe gazele emise de animale, din urmatoarele motive:

- o vaca produce pe an acelasi efect de sera ca si un bmw 525i cu o medie de 17.000 km pe an (gazele emise de masini sunt cantitativ mai multe, dar gazul metan este de peste 20 de ori mai periculos decat cele emise de masini)

- detinatorii auto platesc si asa o gramada de taxe, accize si impozite, desi emisiile totale la nivel mondial produse de masini sunt sub 10%

- de ce nu ar contribui si fermierii la protectia mediului (mai ales ca o eventuala taxa ar fi transmisa mai departe catre cumparatorii carnii, a laptelui, a casului etc - deci pana la urma noi)

- dar eu as propune urmatoarea solutie: pentru fiecare vaca sa se cumpere x certificate de poluare (pret actual ca. 30 euro/tona), prin aceasta metoda ar fi industria obligata (care trebuie si ea sa cumpere certificate de emisie) sa monteze filtre moderne etc, ca taranul nu-i poate monta nimic vacii. prin aceasta metoda, tarile care detin un numar mare de vaci (argentina) sau oi (noua zeelanda) dar nu au o industrie avansata, ar contribui si ei la protectia mediului.

@Lau: nu industria e responsabila pentru cele mai multe emisii, ci natura: din oceane si mari ies milioane de tone de metan (concentratie foarte mare si in marea neagra) si co2, care intra direct in atmosfera. pe locul doi suntem noi, care incalzim (microcentrale, foc de tabara etc), locul trei: industria.... si undeva la sfarsit masinile. emisiile de co2 nu sunt problematice, atata timp cat o data cu cresterea emisiilor, creste si numarul de copaci (copacii necesita co2 pentru fotosinteza...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer , pentru mine aceste taxe sunt impuse de state cu putere financiara mare, dar cu o industrie in impas. Este un mijloc financiar de a obtine bani pe...nimic.Cam la fel e si cu povestea cu economisirea. Daca toata lumea ar face economie, statul nu ar mai avea de unde sa ia bani. Daca observati, cu cat se reduce consumul, cresc accizele!In domeniul poluarii, se incearca taxarea in special in tarile in curs de dezvoltare, zic eu , pentru a se cumpara utilaje noi din tarile dezvoltate.

Cautati pe internet, despre masinile electrice;faptul ca nu se produc la scara mare, desi sunt zeci de ani de cand ele s-au construit,ce reprezinta?am reduce poluarea intr-un asemenea ritm, ca ne-ar lua ameteala. Crede-ti ca doar petrolistii au interes sa nu se dezvolte industria auto pe sistem electric?? Pai sa vedem cam cate procente din PIB-ul unei tari o reprezinta accizele pe combustibilii fosili; sa mai socotim si taxele indirecte...

Deci stati linistiti, la fiecare ban economisit, orice stat va cauta sa faca rost de finantare din alte surse.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu masinile electrice nu se reduce poluarea, e o frectie, ai doar satisfactia ca nu poluezi tu, dar centralele care produc curentu' ( la noi majoritatea is pe carbune), dar acumulatorii cu plumb, crom, mercur si ce or mai avea? Am citit pe undeva ca materiile prime pentru baterii se extrag de prin china si dup-aia sunt transportate in canada cu vaporul care si ala polueaza cat 1000 de masini...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0