Sign in to follow this  
Followers 0
Guest silvio.ferina

mocheta pasager fatza, balta, 2003 s40, ce semnifica?

5 posts in this topic

Proaspat achizitionat, s40'ul deja incepe sa isi arate bubele, si cea mai vizibila, la partea de estetic vorbind, mocheta dreapta fata, imbibata cu apa, sau un lichid ... se simte un miros d putrezeala ... lasand mirosu, ce ar putea semnifica aceasta mica balta? sa fie doar o sticla d ceva varsata sau o defectiune? nu se simte miros d vreun suc, bere, lichid specifi consumului, imbuteliat si accidental varsat acolo .... e o dilema pt mine acest aspect ... doar eventual, spre fericirea mea, sa fie doar apa plata sau minerala varsata ... dar e bine d verificat ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

spre fericirea ta, poate e doar apa plata sau minerala varsata. Cauze...mai pot fi, asa, ca prime idei:

- calorifer care pierde lichid/spart/o`ring-uri, etc. Ar trebui sa miroasa un pic dulceag in masina cind dai drumul la caldura. Observa nivelul de antigel din vasul de expansiune si vezi daca pierzi din nivel. Daca e constant, ai scapat.

- orificiul de drenaj al evaporatorului e obturat cu mizerie/frunze/noroi, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

oficiul d drenaj al evaporatorului ... poti da mai multe detalii? unde este situat, cum arata,cum se curata, cate palme ii dau sa il curatz sau cat costa unu nou?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ms volvo16 pt linkul respectiv ... m'a interesat in principal primu ... ce a facut matrix acolo .. am desfacut si eu ... urme de vechime doar ... am fost la un mecanic .. service volvo, i'am aratat c si cum, a dat comanda d conducte, calorifer si tot c mai era p acolo, a venit comanda, s'a apucat d montat, nu a durat mai mult d o ora demontatu, montatu, totu desfasurandu'se in fatza mea .... mocheta am uscat'o cu un feon innainte si am spalat bine acolo ... ca sa observ eventualele urme lasate dupa aceasta manopera ... nmk ... tot se uda ... cu toata instalatia respectiva schimbata, era putin diferit fata d pozele lu matrix, da acelasi principiu ca sa zic asa ... c ar mai  putea fi?

am comandat si mocheta noua ... ca asta, dupa dezlipire, nu se mai aseaza sa innainte, are si buretele ala, care .. era plin d apa, si ... treb inlocuit si buretele acolo ... totusi, vreau sa ii repar buba innainte sa montez mocheta :)) ca ar fi pacar, si batut in freza nu sunt ca sa fac si asta :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0