Sign in to follow this  
Followers 0
alexpopeystar68

Au inceput ploile mocanesti

9 posts in this topic

Am probleme cu vizibilitatea prin luneta : S40 T4 nu are stergator in spate, pe timp mohorat si noaptea e f greu fara; e cineva care stie sau a facut adaptarea respectiva? multumesc anticipat.

PS - chiar si asa  Volvo ramane  VOLVO!

Share this post


Link to post
Share on other sites

este interesanta idea dar cred ca nu numai s40 are aceasta problema. banuiesc ce e ceva comun pentru toate tipurile de sedanuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E o solutie de la Arexons (probabil si alti producatori) cu care dai pe geamuri si apa "fuge" fara sa mai fie nevoie de stergatoare. Eu am dat pe oglinzi, geamuri laterale si luneta si-s multumit, ca si cu stergator nu e dar oricum e mai bine decat fara solutie. E intr-un bidonas gri de vreo 250 de ml.

Share this post


Link to post
Share on other sites

xydexter : multumesc mult, am sa caut; de fapt m-am benoclat io  :tard:, dar dupa ce scrisei si nu prea am unde sa atasez tot mecanismul, decat pe "tavan" si ar fi inestetic, plus ca trebe gaurit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cauta pe sit-urile din Anglia. Posibil ca la s40-urile de acolo sa vezi ceva idei folositoare.

Modelul meu avea pentru piata din Anglia stergator spate standard. Daca e asa si la s40, e usor de montat unul... daca vrei doar stergatorul... si mai putin usor sa ii pui si stropitoare (ai nevoie de un model, ca sa vezi traseul furtunasului de alimentare).

Ca o varianta alternativa, incearca din cand in cand sa degresezi luneta... e o oarecare imbunatatire.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi 2727 : am dat cu lichid de spalat parbrizul si asa e cum scrii - "o oarecare imbunatatire"; am sa incerc cu alte solutii; noaptea cand ploua e riscant sa nu ai vizibilitate maxima, hb-urile au toate stergatoare pe luneta; angleutii stiu ce inseamna, "e mai destepti", multam pt info, am sa caut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tyby : multumesc, sper sa fac a treaba solutia de la ProX;

am "cercetat" cum asi putea sa pun un stergator si e prea complicat

Share this post


Link to post
Share on other sites

tyby-s40 : RainShield face banutii, ploaia aluneca si luneta, parbrizul si oglinzile sunt cu mai putine picaturi, da' tot un stergator e mai eficace; oricum, pana-n prezent nu vazui o maschinen cu stergatoare la oglinzi ! ;D (eventual si cu furtun tras de la rez de sapun lichid)  :toothy2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0