mar33

Era sa-mi sara ROATAAA!!!

10 posts in this topic

Plecare Bacau-Brasov...drum cu serpentine, sate, curbe, etc..;La un moment dat aud o bataie pe stanga, cand luam curba...dupa care se aude dupa cam 50 km din ce in ce mai tare...Opresc, ma dau jos...ma uit..poate am facut pana...nimic,ma uit la discuri..nimic...Ma urc si dau bataie...facea si mai tare..scoate un prieten capul pe geam si se uita din mers la roata spate..OPRESTE OPRESTE..SARE ROATA!!! Opresc....ma uit la roata...un prezon sarise, se mai tinea in astea 3 care se infiletau cu mana...Cum se p;oate explica?Masina 0 am de 2-3 saptamani, nu am umblat la roata..nu am facut nici o pana...din senin...asa ceva?Care ar fi cauza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

esti sigur ca n-ai fost pe la vreo vulcanizare sau la vreun mecanic si a uitat sa stranga roata ?sau alta varianta:cineva ti le-a desfacut sa-ti faca rau e ciudat nu se poate sa se desfaca asa din senin mai ales ca zici ca erau toate slabite

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca masina o ai doar de 2-3 saptamani si n-ai umblat la roata, e posibil ca "bucuria" sa fie de la fostul proprietar...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum asta e....nu mai conteaza..bine ca nu am patit nimic..buba e insa alta: Unde gasesc un prezon???

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa am patit si eu pana nu le-a strans calumea la vulcanizare si nu numai cu pistoulul cisi cu cheia.

Doamne fereste sa faci vreo pana sa vedem cine ti-o scoate.... Problema cu prezoanele care se desfac este cauzata de solutiile care se folosesc pe aceste suruburi. Ele trebuiesc doar curate cu o perie de sarma de rugina si cam atat.

Oricum bine ca nu ai patit nimic mar33.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In legatura cu prezoane stranse prea bine de baietii de la vulcanizare am patit-o eu cand am facut o pana si nu am putut sa desfac un prezon cu cheia originala de la masina . Noroc ca eram in oras si mi-a adus cineva o cheie mai serioasa. Dupa asta m-am invatat minte si mi-am luat o cheie fixa in forma de L cu un cap tubular si o bara subtire si rezistenta ca prelungitor , folosita pt a face parghia mai mare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

la fosta masina, au strans atat de tare baietii de la vulcanizare, ca mi-au rupt un prezon. asa ca nici prea strans nu e bine  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fratilor de unde sa iau prezon ca nu am gasit nicaieri!!! Ajutati-ma!

Share this post


Link to post
Share on other sites

In ultima instanta poti apela la reprezentanta. Toata speranta mea e sa se vanda si separat, nu doar seturi de cate 4. Si un milion daca e bucata, si tot e bine. Siguranta trebuie sa fie pe primul loc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now