Sign in to follow this  
Followers 0
yonutz_2010

cine stie unde este

15 posts in this topic

cine stie unde este sau daca are cuplu volan modelul nostru de masina ca as vrea sal schimb si nu stiu unde este ca pare sa aiba joc cred eu daca stie cineva unde este sami poata spune si mie  ???;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

haideti fratilor chiar nimeni nu stie ce sa fac ca sa scap ca parca as merge cu raba si trebuie sa miscde volan intruna chiar nu stie nimeni ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piesa notata cu 25 ar putea sa iti dea problema asta dar eu personal, suspectez caseta.

post-924-12877870706255_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

cuplul volan se duce forte greu,schimbi caseta se cuplul volan este tot bun.eu suspectez la fel ca si Ady,caseta de directie.poti pune pe cineva sa miste usor de volan si sa te uiti tu afara,la caseta,sa vezi dk are joc direct din caseta.cu mot oprit se face treaba asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu tin sa cred ca volvo seria 400 au problema la caseta dupa cati-va ani am mai auzit pe multi cu seria 440 ca au jos din caseta la fel cum am si eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca merge greu directia s-ar putea sa ai probleme cu pompa de servo . De la ea vine impresia ca merge greu volanul . Ai verificat nivelul uleiului ? Eventual fa un schimb .

Share this post


Link to post
Share on other sites

jocul la volan se ia de sub caseta,acolo gasesti un buton pe care-l rotesti spre dreapta pana face vreo doua clikuri.....este un fel de impingator ca la dacia(acolo se adaugau saibe de diferite grosimi pentru a lua jocul),sistemul de la 440 il gasesti si pe supernova,bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca mai facut curios zimi si mie te rog unde ii acel surub azi de curios m-am uitat si numa nu i-am dat de cap asa ca te rog sa-mi zici unde ii acel surub si cum ai facut u daca ai facut si-ai scapat de joc la volan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

in drept cu axul volanului dar trebuie sa te bagi sub masina,in zona aceea ,caseta este un pic mai lata iar in capul surubului sunt 2 proeminente in care se introduce o cheie cu care rasucesti spre dreapta....nu trebuie o cheie speciala,merge o teava de 1/2 toli crestata lateral sau cu 2 surubelnite...mai greu e sa gasesti locul,restul vine de la sine,dar ca sa-ti fie mai usor surubul se gaseste exact unde la vechile dacii se gasea impingatorul,ti-am mai spus asta,bafta din nou

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vin cu poze sa-mi spui te rog si mie unde e acel subur.

post-1115-12877871058475_thumb.jpg

post-1115-12877871059164_thumb.jpg

post-1115-12877871059694_thumb.jpg

post-1115-12877871060312_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

la poza 2011, cercul din mijloc este capatul butonului de reglaj...daca il cureti o sa gasesti in interiorul lui doua proeminente de care invarti spre dreapta pentru ca impingatorul sa preseze pa axul casetei si astfel va disparea jocul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok asa o sa fac vezi o poza face cat toate vorbele. Mersi mult pt sfat am sa incerc si sa vad ce rezolv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu unul am incercat si nu se misca daca mai insistam putin se spargea si nu am gasit proeminenti aia pe mijloc cu se spune el normal se misca tot sau duar mijlocul rog detali mai multe ce trebuie sa fac in cazul asta? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionut nu am incercat inca dar dupa cate am studiat eu nu exista asa ceva cel putin eu nu am gasit asa zisul proeminet si chiar nu am gasit decat un surub cu cap hexagonal nimika mai mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

m-am bagat si eu sub masina ca sa-ti pot da un raspuns exact,deci...intre cercul exterior si cel din mijloc(poza 2011)se gasesc 4 nervuri dispuse dupa ceas astfel...la si 10, la si 20, la fara 20 si la fara 10.Cu ajutorul a doua surubelnite introduse pe langa nervuri vei putea invarti tot sistemul dar probabil ca la tine trebuie un pic sa cureti...s-ar putea sa fie blocat din cauza mizeriei.Daca tot m-am bagat sub masina am si facut aceasta operatie dar n-a fost nevoie decat de un click.La tine daca tot nu merge s-ar putea ca aceasta operatie sa fi fost facuta si sa fie la maxim.Imi cer scuze daca n-am fost exact dar ultima data cand am luat jocul la caseta a fost in urma cu aproape 2 ani...nu le tinem minte exact pe toate...cu stima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0