iulirx

IMI REPAR APARTAMENTUL - astept oferte

9 posts in this topic

3 camere ploiesti

- pereti , tavane -- dezlipit tapet, reparat,glet,lavabil

- instalatie electrica refacuta si repozitionata

- instalatii sanitare inlocuit, reparat, etc

- scos gresie faianta bai (2) + hol

- motat parchet 3 camere +hol

- montat gresie faianta 2 bai

- inlocuit usi interior (6buc)

cam asta ar fi in mare...

m-ar interesa mai multe oferte de pret manopera si deviz materiale.

pentru cine nu stie : NU stau in bucuresti, deci preturile sa fie asa, mai de provincie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

din ce vad eu aici,nu scapi fara vreo 20000 de euroi  ::) si dezastrul de rigoare ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Instalatia sanitara baie + bucatarie = teava ( polipropilena sau cupru )  , fitinguri ( aferente tevii ) , closet + bazin , lavoar cu picior , spalator la bucatarie ( pe masca sau incastrat in blat ) , baterii monobloc ( bai + bucatarie ) . Nu ai specificat ce vrei in cele doua bai ( banuiesc ca ai o baie de serviciu doar cu lavoar si closet si celalta complet utilata caz in care v-a trebui sa cumperi singur cabina de dus sau alta cada in locul celei vechi - ar fi de preferat tot una de fonta uneia de acril chiar daca prima e mai scumpa ) .  Tot ce este mentionat mai sus la pretul de 2000 euro instalatia lucrata pe polipropilena sau 2500 euro instalatia lucrata pe cupru ( cuprul fiind mult mai scump) ,  in cazul in care esti bransat la serviciile centralizate . Daca vrei sa schimbi si radiatorele in toata casa mai adauga 800 euro piese + manopera .    TOTAL 2800 sau 3300 euro .

Pentru centrala de apartament trebuie sa ai deja instalatia de gaz facuta . La pretul de mai sus ( 2000 sau 2500 euro in functie de materialul pe care se executa instalatia ) se mai adauga cam 1000 euro centrala + radiatoarele pentru camere ( otel sau aluminiu ) + doua radiatoare port-prosop ( pentru cele doua bai ) 500 euro .

La firma pretul unei centrale de apartament e cam 8500-9000 lei ( instalatia executata pe polipropilena ) in care e inclusa centrala , tevile , fitingurile , radiatoarele si cam atit . Se monteaza centrala , radiatoarele si se executa instalatia pina la obiectele sanitare existente ( pentru modificari gen montat alt lavoar , closet , spalator se percep tarife suplimentare ) . La fel trebuie sa ai instalatia de gaz facuta . Sunt si firme care includ si instalatia de gaz ( contra unui tarif suplimentar ) . Avind in vedere ca eu sunt din GALATI asta presupune cam vreo 3 deplasari cam de vreo 2-3 zile si neaparat o intilnire cu ceilalti meseriasi + un loc de dormit ( de papica ma descurc eu  :D ) . Daca mai ai si alte intrebari posteaza-le .

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. ... alta cada in locul celei vechi - ar fi de preferat tot una de fonta uneia de acril chiar daca prima e mai scumpa )...

2. ... radiatoarele pentru camere ( otel sau aluminiu )...

In 2005, mi-am renovat apartamentul si mi l-am remobilat. Am bagat in el o groaza de bani si din cauza asta am avut si pretentii pe masura de la meseriasi asa ca, inafara de instalatori care, m-au fentat si mi-au cerut banii inainte, la ceilalti: zidari, zugravi, tamplari, electricieni pentru ca si-au batut joc, nu le-am dat toti banii targuiti iar zidarilor, zugravilor, nu le-am mai dat nici sculele pentru ca pe langa faptul ca au lucrat de mantuiala, au depasit si termenul de executie, fara un motiv justificat.

Am facut cateva greseli pe care acuma nu le-as mai face si pentru unele alternative am avut multe discutii dar, ma bucur ca nu am cedat.

1. Am schimbat atunci cada de fonta cu una din acril care este cu semicabina de dus si hidromasaj, la data respectiva am dat pe ea 47.000.000 lei si nu-s deloc multumit de ea, este o chinezarie de proasta calitate si cu prima ocazie, o sa o schimb, preferabil cu una din fonta.

2. Am avut toate radiatoarele din fonta, am tinut la ele si nu am vrut sa le schimb, am rezistat la toate sugestiile de a le schimba si acuma ma bucur. Am schimbat totusi radiatorul din bucatarie cu unul din aluminiu pentru a castiga 5 cm in latime si pe cel din baie care era cu elementi mai lungi, l-am schimbat cu unul tot din fonta dar cu elementi mai scurti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc de interes !

sa fac citeva precizari:

toate materialele le cumpar eu. nu am centrala si nu vreau asa ceva.

am radiatoare de aluminiu pe care nu le schimb, in schimb le am pe pexal, care e o porcarie.

pe mine m-ar fi interesat manopera / mp (unde e cazul) pentru diferite tipuri de lucrari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Sigur ai nevoie de oferte ,nu pareri.

  Totusi ca si orientare de pret ,pina la oferte concrete  si echipa gata de lucru iti pot spune ca am scos din buzunar pt manopera pt 2 camere ,9100Ron iar 2100E (termopan cu 5 camere).(Ianuarie 2009).Restul am cumparat.Sint in Cipru acum cei 2 lucratorii.

  Alte vremuri alte preturi acum,deh.

 

    Legat de manopera  cunosc :

  pt calorifere 180-200Ron de calorifer

  gresie 30-40/m2

    Din pacate majoritatea  iau pret pe lucrare fara calcule pe bucata .m2,etc.Simte ca ai bani te face sau vrea sa te faca .

  Spor si succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mama da ce preturi aveti voi pe acolo!

La noi cred ca ar fi cu vreo 30% mai jos. Poate pentru simplu fapt ca s-a umplut zona de "mesteri"( cei care au fost loviti de criza prin Italia si Spania).

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc de interes !

sa fac citeva precizari:

toate materialele le cumpar eu. nu am centrala si nu vreau asa ceva.

am radiatoare de aluminiu pe care nu le schimb, in schimb le am pe pexal, care e o porcarie.

pe mine m-ar fi interesat manopera / mp (unde e cazul) pentru diferite tipuri de lucrari.

Deci care ar fi materialul cu care vrei sa inlocuiesti instalatia ( polipropilena sau cupru ) ? In functie de asta voi reface oferta initiala doar pentru manopera . Daca vrei sa discutam mai pe larg nr. meu de tel. 0746016876  - Gabriel .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Iulirx: acum construiesc (repar ceva) la o cladire si iti pot da o idee de preturi. Pret de provincie, nu de Bucuresti:

- gresie la gata (montata, chituita) = 18 RON/mp

- rigips la gata = 20 RON/MP

- glet + zugravit = 20 RON/MP

- turnat sape = 20 RON/MP

La instalatii (electrica si apa), cauta mesteri si negociaza lucrarea intreaga.

Acum depinde si de volumul de lucrari, termen de executie, etc. Mie la banii astia, mi-au facut in 10 (zece zile), trei camere, in total 80 mp cu: sape, polistiren in pardoseala + alta sapa, tencuit, gletuit, montat tavan rigips, gresie pe toata suprafata, glafuri la usi si ferestre, zugravit. Acum sint la fatada, deci eu personal sint multumit. Altii zic ca este scump, personal nu mi se pare. Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now