Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

mihai_s40

schimb 330i cu s80

34 posts in this topic

@mihai_s40, eu am avut un s80 cu motor pe benzina de 2973 parca si 196 cai cutie automata,care la drum nu consuma mult,la mersul meu batrinesc.vreo 8- 9 la suta, dar in oras 14  15

acum am un s80 D5  163 cai automat  super consum in oras si afara sa nu mai vorbim.Cred ca e cea mai buna motorizare de pe s80 satisface toate nevoile pt unu mai batrinicios

Share this post


Link to post
Share on other sites

consumul nu ma sperie.  si 330 ia in oras intre 11 si 16 depinde cum o calci.acum am medie de 13,3 , in ultimii 470 de km din care 350 in oras. inainte am avut s40 2,0 turbo care imi lua 12-13 mediu....asa ca volvo de 2,8 tot cam pe acolo este, nu o sa am nici un soc.

sunt constient ca dieselul consuma mult mai putin la acelasi mod de exploatare, dar nu prea sunt adeptul diesel, le consider mult mai pretentioase decat benzinarele.

am mers cu s80 d5,cel de 180 sau 185 de cai....masina excelenta, trage foarte bine la consum de 9,dar.....nu prea e pentru mine. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce mi-au schimbat turbina cei din Ungaria de la reprezentanta, au spus ca motorul merge "ceas" cat despre cutie eu nu am auzit pana acum, la nimeni sa imi zica ca i-a picat cutia!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu pica o cutie, pica zeci de cutii, in SUA Volvo Cars a fost data in judecata de posesorii de XC90 T6, pt ce? pt cutia de viteze evident ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimb 330 cu S80 cred ca merge in orice situatie si la orice risc.

E cam mare diferenta. Nu neaparat in sisteme si optiuni... cat in feeling si confort...

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, exact asta e diferenta.... de feeling si stil

330i e foarte rigida pentru o masina stock, sportiva si rapida.....iar s80 e moale si lenesa(zic in general, ca t6-le cred ca e destul de rapid si el), si ai cu totul alta senzatie la condus

eu mi-am dorit sport, si mi-am luat 330....acum vreau ceva orientat spre confort....drept urmare ma incanta un s80 :)

asta tinand cont de faptul ca oricum masinile se vand greu acum, si mai ales cele cu motor mare, de care fug 90 % din romani, de aceea prefer un schimb

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nicuv85: Stiu... si eu era sa iau un T6 acum un an... si cand am citit chestiile alea m-a luat cu fiori. Poate merge fara probleme sau poate sa faca figuri... si cand incepe sa faca, e inceputul sfarsitului. Altfel  masina e bestiala !

Share this post


Link to post
Share on other sites