Guest davon

Salut

14 posts in this topic

Sunt un tanar din cluj care ar vrea sa isi cumpere un volvo S40 2.0D Monumentum 2005 din germania. ati putea sa imi spuneti va rog la ce sa fiu atent cand cumpar aceasta masina? 150,000 km e mult? masina costa undeva intre 8000-9000 E.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa raspund eu ,...desi nu stiu cat te ajuta

Eu am luat masina acum 2 ani cu 143.000 Km reali , an de fabricatie 2002 , si merge exceptional pana acum cand are 178.000 Km (motor 1.9 D )

Deci ..... dupa capul meu nu este mult 150.000 Km , dar ..... mai asteapta 1 pic sa primesti si alte raspunsuri  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si bine ai venit!150.000 nu e mult,stai linistit.Cat despre pret...din intamplare am fost ieri in targul din vitan(bucuresti)si am vazut un S40 1.6D full(cred)cam tot asa la km(parca) din 2006 ,inmatriculat, la 10000.Mai era unu mai chel,acelasi motor dar din 2007.Era 11000.Acum...daca iti iei masina de la reprezentanta din germania,e mult mai bine!Dar totusi poate e un pic cam scump

Incearca si aici:

http://www.volvocentrum.de/go.to/1258977339STYHTMZ52/3,1,v3rfnqx/gebrauchtwagen.html?&request_uid=yes&search_vehicles=senden&manufacturer=64&price_to=10000&version=279

sau

http://www.volvocentrum.de/go.to/1258977339STYHTMZ52/3,1,s1rfnqy/gebrauchtwagen.html?&request_uid=yes&search_vehicles=senden&manufacturer=64&price_to=10000&version=279

Sau vezi si tu ce mai gasesti

Share this post


Link to post
Share on other sites

va multumesc ca ati raspuns. eu am gasit un s40 la 8,500 E si e full. e din 2005 luna 4. m-am tot gandit sa imi iau cva passat sau cva mercedes c200 dar consider ca volvo la pretul asta si la anu asta e mai bine dotat decat ce as gasi la VW sau la Mercedes. sper sa fie o alegere buna deoarece am muncit mult pentru banii astea si nu i-as da k sa trebuiasca sa mai bag fff multi bani in masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Momentum nu este echiparea full la Volvo ci Summum, iar un S40 Summum nu gasesti la 8500E, mai departe trebuie spus ca si nemtii umbla la km, recomandarea mea este sa iei un S40 de la proprietar si neaparat cu carte service pe care sa o verifici la reprezentanta, succes .

Oricum la 8500E nu gasesti Summum de 2.0 D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

De aia linkurile mele sunt catre un dealer volvo din germania.Au carte de service si nu cred ca au umblat la km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar sunt chele, fara piele, navi  si sonorizare premium, iar la un S40 sonorizarea este o problema asa ca mai bine o iei direct cu Premium sound si uiti de problema auditiei  mai ales ca la S40 nu poti pune HU aftermarket si nici nu au adaptor IPOD sau AUX decat in cazul  sonorizarii High performance sound sau Premium sound.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine ia-ti unul pe benzina full decat unul diesel chel. Si mie sincer mi se pare prea ieftin, 2005, diesel, momentum si pana-n 9000 de euro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

din moment ce are : ABS, Dispozitiv antidemaraj electric, ESP, Filtru de particule, Geamuri electrice, ÃŽnchidere centralizată, Jante de aliaj, Manual de service, Regulator de viteză, Scaune de piele, Scaune încălzite electric, Senzori de parcare, ServodirecÅ£ie, Sistem de navigare, Telefon...ce ar mai trebui sa aiba ca sa fie full?

Share this post


Link to post
Share on other sites

2.0D e motor PSA, tot ce e peste 2 litri cu exceptia acestui 2.0D e motor Volvo, restul sunt de la PSA si Mitsubishi parca.

2.0 D e un motor foarte laudat, cu un consum foarte foarte bun.

In legatura cu masina din link, EU UNUL nu stiu ce sa spun, mi se cam mic pretul pentru ce dotari si caracteristici are dar poate criza asta....are si avantajele ei  :D

P.S :

Ca sa fie full :

Trapa, BLIS, oglinda retrovizoare cu auto-dimming, perdea pe luneta din spate, xenon adaptiv, nu imi dau seama exact daca are sau nu sistemul audio Premium, dar si High Performance e demential ( am eu ), volan imbracat in piele, alarma. keyless entry, etc.

Fara unele chestii se poate trai totusi  ;D

Astea cu "abs", "servodirectie", geamuri electrice sunt mai mult pentru a incarca textul  ;D:D

doar nu e ca si Dacia care nu de mult a introdus ABS-ul pe masini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Tinar si .. nelinistit  din Cluj :D....Benzina scrie pt alegerea ta..

   Daca insa vrei Diesel atunci ia D5 .Diesel 2litri este cumva ,calutz " nici cal ,nici magar ".(Nu vreau sa supar posesorii de 2.0D) :D.Banuiesc ca te limiteaza buzunarul  si  totusi vrei Volvo.Ideea este ca, odata ce il cumperi si apoi in timp doresti ceva mai "sus" in aceeasi marca ,cam greu sa il dai .Este parerea mea  .Danyx ti-a sugerat ceva.

  Sfatul meu este sa iti iei ceva din tara sau afara cam de vreo 6,7 ani vechime te inveti cu el si apoi cumperi ceva mai sus.Ieftin si cu dotari maxime sa zic este cam greu la 8000-9000E diesel !!!!(vezi S40 /2005).

   In Germania masinile acum sint scumpe.In tirg Autovit sint citeva  de mic litraj (S40,1,6 negru  este de 3 sapt. stiu eu ),pt Volvo zic bineinteles.Dar ai tva de platit ,taxa de inmatriculare  etc.

   Bafta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

atentie mare la cumparare...in primul rand sunt arabi......daca esti hotarat sa cumperi, sa te duci la ei cu cineva cunoscator, daca nu esti tu  cumva in domeniu. Am cumparat doua masini din zona.....a mea a fost cumparata in luebeck...la vreo 70 de km de hamburg. a colegului din hamburg, din zona aceea(sunt o gramada de parcuri, dar majoritatea nici nu stau de vorba)Colegul a ramas fara ulei la vreo 2000 de km parcursi(aproape fara....noroc ca am observat)deci.....verifica masina la sange....test drive posibil.fara, sa nici nu te gandesti sa cumperi.

eu....din cauza ca mi-a furat ochii masinuta, nu am observat ca a fost scos tot din ea(roata de rezerva, cric, casetofonul stiam ca nu are, trusa medicala)in rest.....bafta la ea si cat mai multi kilometri fara evenimente

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now