Guest luk_sb

Am nevoie urgent de ajutor va rog

8 posts in this topic

Vitezometrul nu merge absolut deloc(nu indica viteza de deplasare,Nu arata km parcursi),Computerul de bord nu functioneaza:(nu arata nimic pe ecran,nici nivelul benzinei din rezervor macar )

Am am verificat toate becurile din spate si sunt ok,contactele la fel.

Am ajuns la concluzia ca imi trebuie niste ceasuri noi .

Va rog daca cineva are asa ceva ca in pozele atasate sa ma ajute si pe mine contra cost desigur.

Masina e Volvo 440 Turbo Benzina , Motor 1.7 din anul 1989

Momentan nici nu ma pot folosi de ea cu problememe astea :((

post-0-12877870700754_thumb.jpg

post-0-12877870701211_thumb.jpg

post-0-12877870701646_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

in cazul asta cred ca ai o problema electrica undeva.cum au cazut?toate de odata?sau pe rind?daca au cazut toate odata,100% ai probleme cu partea electrica.turometrul iti functioneaza?martori din bord se aprind?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai computerul de bord nu merge de mai mult timp si m-am tot chinuit asa cu el , iar ieri mi sa stricat si vitezometrul.Turometrul functioneaza perfect .Becurile din  bord le-am verificat si nu sunt arse ,Nu are lipituri suspecte ,mi se aprind martorii din bord ca la o functionare normala.

Cred ca trebuie schimbat toate ceasurile din bord(banuiesc ca sunt originale ceasurile si au imbatranit si ele in atatia ani din 89 pana akm )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bordul ala nu e alimentat printr-un...releu, printr-o siguranta ? Nu are voie sa "cada" toate ceasurile, ceva ar fi trebuit sa mearga...

post-495-12877870702187_thumb.gif

post-495-12877870704239_thumb.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Poti sa imi trimiti bordul sa vad  despre ce este vba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigurantele si releele sunt ok , le-am verificat si testat pe toate  nu stiu ce ar putea avea . cred ca pana la urma o vand asa cum e  ca prea mare bataie de cap imi da :(  pacat de motor care trage bine :((

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand la un bord ca al tau trebuie sa te uiti dupa lipituri reci. Asta este de obicei motivul nefunctionarii bordului. Eu am niste piese de bord(afisaj, modul de comanda calc de bord, placa imprimata...), dar sunt diferite in functie de echipare, chiar daca arata la fel.

Dupa ce verifici cu atentie lipiturile si conectarea la instalatia electrica mai vorbim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Suna ciudat sa iti propun sa vad despre ce este vba la bordul tau.Incercam sa te ajut.Stiu ca exista lipsa de incredere.Am mai umblat prin ECU ,borduri si alte cele.Fii linistit ca nu as face scoala pe bordul tau.Daca te mai pricepi un pic la electronica incearca sa emulezi conditiile minime  pe care treb sa le aiba bordul .Cu bordul scos bineinteles.

  Succes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now