Sign in to follow this  
Followers 0
28pizzi

diferenta intre s40 de 2.0 d si 1.6 d?

4 posts in this topic

salut tuturor?

bineninteles ca incep cu o intrebare.

dupa cum vedeti sunt newbie si incerc sa fac prima revizie.

Pe site-ul de piese volvo am gasit la consumabile diferiti producatori si am o mare dilema!

  Din explicatiile distribuitorului eu inteleg ca exista filtre de (ex de motorina) care este recomandat motoarelor de 2.0 si nu celor de 1.6d!

Deci intrebarea mea este :

    Pot comanda un filtru de care producatorul spune ca este de "2.0d" si eu  detin un motor de 1.6?

    Eu am un S40, 2007 facelift, motor de 1.6 diesel , 110 CP , 5 trepte.

Aceeasi intrebare se extinde si pentru distributie , placute si ulei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Comanda pieselor se face dupa talon. Poti gasi aceasi piesa facuta de alt producator care sa "tina mai mult" dar piesa in sine arata la fel. Asa ca intrebarea legitima este...Filtrul X sau cureaua Y o face si altcineva mai bine? Nu daca se potriveste de la 1,6 la 2.0l. Aici te poate ajuta Midnight de pe forum, el se ocupa cu piese Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt doua motoare diferite. inclusiv alimentare, distributie etc. Nu se potrivesc piesele de la una la alta. Cel putin filtre, distributie, pompa combustibil etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa cum a spus si jrazvy..motoarele sunt diferite...deci filtrele,distributia si altele nu merg de la 1.6 la 2.0...poti sa te lamuresti aici in legatura cu filtrele:

http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_eur/index.html?ktlg_page=1&ktlg_lang=10&ktlg_01_fzart=1&ktlg_01_fzkat=0&ktlg_01_mrksl=50&ktlg_01_mdrsl=42&ktlg_c001_flag=1

Uleiul e acelasi,difera doar cantitatea...la 1.6D iti trebuie 3.7-3.8 L...La 2.0D ii trebuie 5.5L...norma e aceeasi 5W30...eu am pus si 0W30...de la Castrol

http://www.castrol.com/castrol/iframe.do?categoryId=9024084&contentId=7044829

Placutele de frana sunt aceleasi atat la 1.6 cat si la 2.0...difera insa dupa marimea jantelor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0