Sign in to follow this  
Followers 0
vosyke

senzori dubiosi?

8 posts in this topic

>:(salutoiu,unde as putea sa gasesc fizic, senzorul final de la tahometru  mai exact acel A44 de pe circuit

poate va intrebati de ce: merge vitezometrul dar km nu-i inregistreaza=nici partial nici totali= ................bordul este cu computer lcd-uri treburi serioase?!

putin help nu ar strica..

???

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc pentru  luarea in seama

nici macar cea mai vaga idee de la orisicine......oricum nu am rezolvat nimic si merg doar pe "pipaite"

poate cu alte probleme...!?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi daca te ajuta asta. Nu ne-ai spus ce cutie de viteze ai.

post-2820-12877877135421_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc pentru  luarea in seama

nici macar cea mai vaga idee de la orisicine......oricum nu am rezolvat nimic si merg doar pe "pipaite"

poate cu alte probleme...!?!

Nu trebuie sa te superi , suntem destul de putini cu seria 400 si multe tipuri de motorizare si echipare . Poate te ajuta si asta cu ceva http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,4713.0.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vitezometrul merge, atunci probabil ai un defect mecanic in mecanismul ceasului, vre-un pinion spart.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am aruncat o privire in ceas si nu are rotitele rupte ....am invirtit eu de o rotita si incepe sa inregistreze....problema pare sa fie mecanismul electromagnetic(cred) si pare putin afumat

in vadis apare ca piesa separata tot ceasul(cod diferit fata de cele cu cablu de km)...deci?! :-[

xydexter ..merci dar cred ca ce imi arati este la cele cu cablu de km....asta are un senzor undeva langa planetara dreapta la iesire din cutie..iar senzorul trimite informatia la ecu si de acolo pleaca in bord....unde se transforma din impuls electric in lucru mecanic ce inregistreaza km.,sincer va spun ca eu nu am gasit faimosul ecu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ceea ce ti-am aratat eu scrie speed/position sensor, asa ca ala cred ca e. Probabil e o bobina care genereaza niste impulsuri la o rotatie completa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da este foarte corect dar iti spun ca este senzorul de volanta...turatie

celalalt este langa electromotor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0