Cristi

inlocuire airbag sarit

23 posts in this topic

care e procedura de inlocuire a unui airbag pasager sarit...trebuie pus alt airbag...am inteles k mai e un modul ceva ce trebuie nush ce facut cu el.?..trebuie inlocuiti niste senzori de impact? se poate reprograma sau trebuie calculator nou de airbag? cine se pricepe?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pui alt airbag dupa care rescrii calculatorul de airbag, dupa care esti SAFE ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci se poate reprograma ala? deci dak iti sare airbag-ul doar alt airbag in loc iti trebuie? senzorii de impact trebuie inlocuiti? si apropo...care e faza cu centura? dak nu e pusa centura nu se deschde airbag-ul k am auzit la cineva? altceva nu mai trebuie de inlocuit /reprogramat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce masina ai?

eu stiu ca de cele mai multe ori,airbagul la pasager sarit,inseamna automat si plansa de bord inlocuita.

Calculatorul se poate rescrie,dar neoficial,si doar de baieti priceputi,si ar mai fi centura,care de obicei se strica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca este S40 dupa 2004 cam 800-1000E neoficial toata fata dar depinde ..Trebuie sa explici concret ce si cum.Ai parbrizul spart?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Centura nu s-a stricat ca nu era pusa! ;) Cu toate astea airbag-ul a sarit  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

volvo v40 an 2000 pana in luna 06, 1,8 benzina 122 cai putere...centura nu era pusa, deci cum a zis si dan nu e stricata...airbag-ul totusi a sarit, plansa de bord e rupta...pun alta plansa de bord cu tot cu airbag pasager...caut pe cineva sa rescrie calculatorul, dar nu stiu cine...parbrizul s-a spart, si stalpul dreapta fata a fost indoit, precum si o mica parte din cupola tot in partea dreapta fata, a fost indoita...trebuie inlocuiti anumiti senzori pe masina? k sa functioneze totul k la carte? altceva mai trebuie facut?

Share this post


Link to post
Share on other sites

volvo v40 an 2000 pana in luna 06, 1,8 benzina 122 cai putere...centura nu era pusa, deci cum a zis si dan nu e stricata...airbag-ul totusi a sarit, plansa de bord e rupta...pun alta plansa de bord cu tot cu airbag pasager...caut pe cineva sa rescrie calculatorul, dar nu stiu cine...parbrizul s-a spart, si stalpul dreapta fata a fost indoit, precum si o mica parte din cupola tot in partea dreapta fata, a fost indoita...trebuie inlocuiti anumiti senzori pe masina? k sa functioneze totul k la carte? altceva mai trebuie facut?

trebuie sa inlocuiesti senzorii de impact,doar daca,in urma impactului,au fost deformati,stricati,etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai si aia unde se afla sa vad in ce stare is?

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ai pune si tu niste poze cu masina lovita,ar fi mult mai simplu de vorbit

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu se vede prea bine k era noapte...am doar poza de la locul accidentului...

post-2509-12877871070314_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Senzorii de impact sunt in lonjeroane deci nu au fost afectati, trebuie reparata masina dupa care puse airbagurile, dupa care recodat comp de airbag .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Senzorii de impact sunt in lonjeroane deci nu au fost afectati, trebuie reparata masina dupa care puse airbagurile, dupa care recodat comp de airbag .

trebuie sa fie senzori si in stalpi,cauta si tu in vadis si vezi mai exact pozitia,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gresit, la V40 nu sunt in fatza ci in calculatorul  de airbag iar senzoii pt SIPS sunt in habitaclu in dreptul stalpilor B si C, deci nu au fost afectati in urma accidentului .

@daann vezi ca la modelele pana in 2001 sare airbagul oricum, dupa 2001 a fost introdus alt model cu 5 nivele de impact si la alea nu mai sare aiurea airbagul ;D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci sa inteleg k nu e afectat nici un senzor din ce se vede? pun doar airbag-ul la loc, resetez calculatorul, pun alta plansa bord si ma pot baza pe masina k la inceput?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap, oricum gasesti ce-ti trebuie la dezmembrari dar vezi ca trebuie fix de modelul tau .

Share this post


Link to post
Share on other sites

acelasi model de airbag? de pe exact aceeasi motorizare, acelasi an ..exact tot tot? e greu de gasit...dak pun altul de pe un v40 oarecara nu e bun?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa fie modelul tau de masina, adica prima generatie de V40/S40 pana in 2000. Dupa acest an vorbim de alt sistem SRS.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dap...asta gasesc...si ink o intrebare? cat ar putea sa coste o resetare aja (aproximativ) la cineva care lucreaza "la negru" ? si in ce consta? vine cu un laptop si pune o mufa la calculatorul masinii cum am vazut k fac aia ce dau kilometrajul inapoi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar nu mai bine pui alt calculator ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

da cat costa? unde gasesc? si apoi merge "brici"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Brava nu merge alt calculator decat nou si codat pt respectiva masina, nu e un lucru plug&play si este si riscant sa pui alt cald de airbag de pe alta masina SH pt ca nu stii ce codare a avut 2xAB 4xAB etc

@Cristi, Daca esti din Bucuresti sunt mai multi care fac asta, da-mi un PM si iti dau nr de telefon al omului .

Share this post


Link to post
Share on other sites

is din sv...este unul pe aici pe la noi...da kilometraje inapoi si cate diagnoze...cred k ar trebui sa stie nuh?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now