OLIDATA

high emissions service required

15 posts in this topic

  Salut!!!    Astazi mi-a aparut in bord respectivul mesaj,daca ati mai intalnit problema asta si stiti care ar putea fi cauza,sper sa ma puteti lamuri si pe mine,ca pana ajung sa o bag la un testar autorizat macar sa stiu despre ce e vorba.

  Merci!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Filtrul de particule tocmai ce l-am schimbat odata cu celelalte filtre,inseamna ca a mai ramas catalizatorul...minunat.

  Merci!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Olidata :

mergi si tu pe autostrata vreo 10 km pe la 3500-4000 in a 3-a si ai sanse foarte mari sa isi revina. Si eu mai am din cand cand acest mesaj dar se rezolva inca cu blana!

Share this post


Link to post
Share on other sites

    O sa fac si asta sper sa se curte si sa scap numai cu atata, ins cineva mi-a spus ca e posibil sa fie si de la turbina, si e posibil pt  ca scoate ceva mai mult fum la turatii mari decat ar trebui si, asta de vro cateva zile.

      Ce  e mai nasol e faptul ca aici in UK unde sunt eu si mai exact Plymouth, un oras cu vro 260000 de locuitori si destule masini VOLVO pe drumuri ,nu au un service si pana o sa pot ajunge prin alte parti sa vad exact despre ce e vorba, trebuie sa-mi dau cu presupusul.

    O sa incerc si varianta cu pedala pana la blana sa vedem ce iese...

  Merci!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit pana la urma o reprezenntanta sa faca diagnoza si mi-au spus ca trebuie schimbate  "intercooler blown si E.G.R. valeve "care cica ar fi intepenita si din cauza asta scoate masina fum si mi-au cerut 1700 lire, ce parere aveti despre asta?

    Merci!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru ca la ei nu cred sa fie ca la noi....asa o fi!Trebuie schimbate!

Trist.....pt tine :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intercooler blown inseamna ca este spart, iti trebuie altul, egr-ul de obicei se poate curata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca IC este spart atunci masina nu trage si scoate fum mult si negru .

De obicei din experienta am observat ca aceasta eroare este data din cauza EGRului, ala mai trebuie curatat cateodata .

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Intradevar,masina nu mai treage si scoate destul fum negru.  O sa merg la un service sa vad ce parerea au si aia,IC-ul o sa-l schimb daca e spart si sper sa se poata curata EGR-ul, este o treaba complicata care necesita experienta unui profesionist sau poate fi rezolvata si de un novice cum as fi eu,ma refer la curatarea EGR-lui.

    Oricum,aici costa foarte mult manopera,unui prieten i-au cerut numai sa-i schimbe motorul 600 lire...cam mult zic eu.

 

        Merci pt raspunsuri!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fie este IC spart fie un furtun desfacut tot de la IC .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut bogdane

Eu in 2 luni am curatat de 2 ori egr si imi tot apare mesajul high emissions service required

Pe tester imi iese egr ul care a fost curatat cu 7 ore inainte sa imi reapara eroare

Am fost de fata cand au curatat egr ul

Care crezi ca poate fi problema?

As si a sters eroarea veche

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine a inceput sa apara la cateva zile dupa ce am infundat EGR ul cu o tablita sa nu mai bage in admisie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 48 minute, MareanBoss a spus:

La mine a inceput sa apara la cateva zile dupa ce am infundat EGR ul cu o tablita sa nu mai bage in admisie. 

Mi se pare foarte ciudat.

Eu la masina mea - V70 D5 din 2002 D5244T - am pus tablita la EGR acum 4 ani jumate. De atunci am facut 120.000 km. Nici un mesaj de eroare n-a aparut. Poate la S80 e altfel... Si baietii de pe forumul din UK spun ca la Euro 3 merge sa pui tablita.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 12 ore, kecs a spus:

Mi se pare foarte ciudat.

Eu la masina mea - V70 D5 din 2002 D5244T - am pus tablita la EGR acum 4 ani jumate. De atunci am facut 120.000 km. Nici un mesaj de eroare n-a aparut. Poate la S80 e altfel... Si baietii de pe forumul din UK spun ca la Euro 3 merge sa pui tablita.

Pai eu am acelasi motor  si nu cred ca ar avea ce sa fie altceva  pe S80..... Dar.. Atata timp cat masina. Merge normal  nici nu imi bat capul....  E mai fain fara nici o eroare in bord dar na... Ce sa i fac....  Am sa incerc sa ii bag un egr in paralel cu cel de pe motor doar cu mufa in el  care va functiona in gol sa vad daca mai apare... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now