Guest marius111976

sfat

23 posts in this topic

Ma puteti ajuta cu un sfat ?Am gasit sa cumpar un s40 din 1997 ne inmatriculat motor 1,9 diesel la bord arata 164000 pret 1600 euro are clima oglinzi electrice.Se merita? cam cat ar putea sa fie taxa, la ce ar trebui sa fiu atent cand il cumpar?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taxa e minim 1300 si maxim vreo 2000 de euro, depinde de vechimea exacta. Uita-te sa nu fi fost lovita(prea grav), verifica cel mai bine pe un elevator lonjeroane fata-spate, praguri, uita-te cu atentie pe chedere la usi, capota dupa urme de revopsire, sa nu scoata fum excesiv, sa nu piarda ulei turbina, cat e de uzat volanul si pedalele...

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci pret estimativ 3600 fara acte, placa, spaga etc, etc si nu uita este un 97.

cu inca o diferenta gasesti ceva mai bun cel putin ca an si inscrisa.

cel mai bine e sa stangi cat mai multe oferte si sa faci o analiza.

bafta la achizitie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ms pt sfaturi ma incanta masina dar e cam mare taxa ma gandesc dc o iau sa o inmatriculez in bg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taxa o poti calcula cu calculatorul de pe site-ul ministerului finantelor: http://www.mfinante.ro/link.jsp?body=/calculator_taxe/index.htm (alegi calculator din partea de jos a paginii, se schimba cand mai scot o ordonanta). Cursul de schimb nu a fost schimbat in calculator (trebuie folosit cel din 1 octombrie 2009) dar taxa in Euro o calculeaza bine. La costurile initiale trebuie sa pui si schimb de ulei, filtre si kit de distributie, ca sa fi sigur ca te tine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taxa este 1974 euro daca o inmatriculezi acuma si masina este intre 12-13 ani vechime.

Scade la 1357 euro daca masina are 13-14 ani, adica daca o inmatriculezi in 2010 dupa luna in care a avut prima inmatriculare in tara de provenienta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

;D AM si eu una de bulgaria dar nu e de vanzare  :D E prea buna !!

SUPER TAREEEEEE cred ca si marius11976 se bucura enorm ca ai si tu una de BG care nu e de vanzare  ;)

......Gizas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astea pe bulgaria sunt ca daciile de export, cu totul alte masini  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astea pe bulgaria sunt ca daciile de export, cu totul alte masini  ;)

Ai ceva cu masinile de bulgaria ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa zicem ca am ceva cu beemveurile pisicuta de bulgaria, dar tu fiindca ai volvo nu trebuie sa te simti lezat  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am Boala pe RABLELE din BG cit despre BMW_urile de Bulgaria toate absolut toate sunt conduse de manelisti! Au dat si ei de ceva bani 500-600E si vroiau puternica, dar multi nu stiu sa le stapaneasca si se ifig in pomi cu ele! ;D  " OOOOOF Viata lor!!! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si volvo-ul meu tot de Bg e,si nici nu vad care ar fi problema;daca ai nostri sunt tampiti si iti cer 1800E taxa,de ce sa nu iti inmatriculezi la bg cu 400-500E?Si nu ai probleme nici cu camerele de viteza,sau cu orice altfel de poze facute de gabori!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu la care te referi...La al meu nu e nici o sansa sa il scoti E3.Din pacate.Dar de la 1 ianuarie taxa costa doar 1200E.Traiasca Bulgaria :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cum sa-l scoti Euro 3 cand masina este diesel si este si din 1997 .

S40 TDI D4192T4 1870cmc 75kw

S40 TDI D4192T3 1870cmc 85kw

Numai astea sunt Euro 3 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

stie cineva cum se procedeaza cu deprecierea am inteles ca se plateste o taxa  la rar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Platesti o taxa de 300Ron(?) si iti da un coeficient de depreciere. Daca masina are km. rulati mai mult de 15k km pe an, daca nu are dotari (fara clima, fara airbag etc. etc) si in functie de asta iti da o reducere de 10-20-30% din taxa.

De obicei la Euro2 iesi in castig daca faci deprecierea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact, fara abs, clima si airbaguri parca iei coeficient maxim la depreciere. Eu am scazut taxa la un suzuki vitara de la 900 la 400 si ceva de euro fiindca n-are abs si clima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now