musca.gabriel

motorul trage cand vrea el

7 posts in this topic

Buna! am un s40 motor de 1.8. de ceva vreme am probleme care de-a dreptul ma dispera. cand masina e rece , dimineata, o las putin sa se incalzeasca apoi cand plec cu ea fuge bine de tot. cand insa se incalzeste mai tare, si in a doua, nu are deloc o accelerare sanatoasa.parca se inmoaie toata. ce sa fie oare ?!!?? cu respect, Gabi

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut,

dimineata, motorul este turat mai tare (aprox. 1200 ture) iar dupe ce se incalzeste, progresiv, turatia ajunga la valorile normale - 800 ture?

in functie de raspunsul tau iti pot spune cateva "probleme"....

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da asta asa e dar de exemplu si azi era incalzit , mie turatia imi sta undeva la 500 si mergea la rupere.are momente.

alta treaba ar fi cu vacumurile care fac legatura intre piesele ale electronice prinse pe panou(unde intra si mufa de lambda) si motor.

nu am gasit nicaieri sa-mi arate cineva cum trebuie puse (corespondentul)

Share this post


Link to post
Share on other sites

din experienta mea ar putea fi 2 probleme...impreuna sau separat ;D

clapeta de acceleratie si debitmetrul aer. ca sa o iei prin eliminare, poti sa scoti mufa de la debitmetru si sa vezi daca trage mai bine asa, dar doar dupa ce motorul e cald.

de asemenea, poti sa cureti clapeta de acceleratie, sa vezi daca se amelioreaza ceva. oricum, curatirea clapetei de acceleratie e o operatiune carte tre facuta din cand in cand.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Octav: gabriel nu are clapeta pt ca masina e DIESEL... Nu e de-acolo...Verifica supapa de control a turbinei, daca-ti trage in "suturi", de-acolo e...Sau supapele de comanda ale pompei de injectie (de inalte)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now