darius7

uleiul castrol 15-40w a3/b3

8 posts in this topic

am luat un bidon de 5 litri plus unul de 1 litru .pe bidonul de 1 litru scrie ca e diesel dar pe cel de 5 litri nu scrie diesel. scrie ca e a3/si b3 .m-am dus inapoi si mi-a zis ca e pentru ambele si ptr diesel si benzina. b3 inseamna diesel.am ramas nedumerit ,e ok ?e adevarat ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand, ce vrei sa faci cu el? Ca 15w40 mi se pare cam aiurea pentru orice motor volvo in mintile lui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Completeaza-ti profilul sa stim ce masina si motorizare ai !

B3 nu inseamna diesel, B3 e o specificatie a proprietatilor uleiului si aceste specificatii sunt extrem de importante.

Pe celalat bidon ce scrie ? Ce specificatii are ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci ,e volvo s60 d5,2003. eu de cand am luat masina nu am schimbat uleiul niciodata . cand ridic capota e scris  pe o hartiuta acolo  cand a fost ultimul schimb de ulei si ce ulei s-a bagat in el,scrie ca a fost baga castrol gtx 15-40w.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pfffff...i-mi cer scuze,am verificat inca o data si pe hartie cand deschid capota scrie castrol gtx 10-40w. am gresit cand am scris 15. pe bidonul mare de 5 litri scrie : castrol magnatec 10w-40  a3/b3 ,nu scrie diesel.pe bidonul mic scrie asa :castrol magnatec diesel 10w-40 b3 ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca ala diesel are alti aditivi fata de cel pentru benzina, schimba bidonul de 4 litri cu unul pentru diesel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru benzina stiu ca indicativul este C3 si este putin mai scump decat B3.Pe majoritatea bidoanelor cu Castrol B3 scrie mare pe bidon ca este pentru diesel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

diferenta dintre castrol 10w40 si 10w40 diesel este DOAR de eticheta, facuta special pentru tarile subdezvoltate gen romania. 

in afara exista o singura varianta, 10w40 si se foloseste si la motoare diesel si pe benzina, in functie de indicativele cerute.

ca sa zic altfel : nu e nici o problema daca pui 10w40 diesel in combinatie cu 10w40 pe care nu scrie diesel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now