Sign in to follow this  
Followers 0
alexandrubog

uleiuri originale volvo

4 posts in this topic

Salutare tuturor,

mi ati putea spune la cati km se schimba uleiurile de cutie (manuala) si de transmisie?si a doua intrebare ar fi : credeti ca este necesar sa folosesc ulei original volvo pentru aceste operatiuni sau la fel de bune sunt si cele ale celorlalte firme producatoare ( mobil,castrol etc) ?

mersi anticipat pt raspunsuri

Share this post


Link to post
Share on other sites

La manuala nu prea se schimba uleiul, oricum daca masina are multi ani si multi km este bine sa o faci, mai degraba este util sa schimbi uleiul din grup. Oricum eu iti recomand ulei Volvo, eu numai din ala folosesc si masinile mele merg foarte bine, cand nu au alte probleme ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu recomand la fel : numai ulei original volvo

este testat de ei, spre deosebire de altele care , chiar daca au specificatii superioare, nu sint testate. sint un pic conservator, asta e...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e vorba ca esti tu conservator dar asa este, de exemplu lichidul de servo directie, este produs de Pentosin dar nu se gaseste nici sa dai cu parul, iar daca este sa pui altceva nu este 100% compatibil pt ca  Pentosin CHF 11S are niste proprietati mai speciale. Este valabil si pt uleiul de la cutiile automate Geartronic care trebuie sa fie norma JWS-3309, multi au pus diverse lichide cu aceasta norma in cutie si au avut probleme si cand zic multi ma refer la cei de peste ocean iar concluziile sunt impartite, unii spun ca lichidul original Volvo este sintetic pe cand cel de la Mobil nu este iar altii zic ca Volvo minte cand zice ca este sintetic uleiul lor de servo pt ca de fapt este Mobil, pana l-a urma concluzia generala este ca uleiul original Volvo de transmisie este cel mai bun DAR este foarte scump .

Eu unul am preferat sa nu mai risc si sa iau numai pe original si din fericire nu ma obliga nimeni sa iau de la reprezentanta pt ca sunt multi care aduc astfel de lichide originale Volvo pe alte filiere si sunt mai ieftine decat la reprezentanta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0