Sign in to follow this  
Followers 0
MMH

Asigurari CASCO/RCA la Generali Asigurari

17 posts in this topic

Asigurari CASCO/RCA la Generali Asigurari

Sunt consultant asigurari in cadrul companiei Generali Asigurari, inchei polite CASCO, RCA, casa si asigurari de viata.

La intocmirea politelor CASCO+RCA la compania Generali aveti extindere teritoriala la casco.

Pentru a face o calculatie RCA am nevoie de urmatoarele date.

1. Varsta:

2. Capacitate cilindrica :

3. Localitate :

4. Valabilitate 6 luni / 12 luni :

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mare tâmpenie cu asigurările astea,asigur capacitatea cilindrică.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mare tâmpenie cu asigurările astea,asigur capacitatea cilindrică.

Asigurarile RCA se fac in functie de capacitatea cilindrica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut!

am inteles ca daca imi fac rca la generali am serviciul de asistenta rutiera? va rog sa-mi dati ceva detalii!

multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut rich1974

Da ai auzit bine. La plata primelor de asigurare anticipat si integral, pentru autovehiculele asigurate care au masa totala maxima autorizata de pâna la 2,5 tone, se ofera gratuit serviciul de asistenta rutiera ASIST PLUS. Acesta consta în tractarea gratuita a autovehiculelor in cazul in care acestea se afla in imposibilitatea de a fi puse in miscare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut rich1974

Da ai auzit bine. La plata primelor de asigurare anticipat si integral, pentru autovehiculele asigurate care au masa totala maxima autorizata de pâna la 2,5 tone, se ofera gratuit serviciul de asistenta rutiera ASIST PLUS. Acesta consta în tractarea gratuita a autovehiculelor in cazul in care acestea se afla in imposibilitatea de a fi puse in miscare.

Si in caz de inzapezire???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care e varsta maxima a unui autoturism pentru care se  poate face casco?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care e varsta maxima a unui autoturism pentru care se  poate face casco?

Sa nu fie mai vechi de 10 ani. Pentru alte detalii pm

Share this post


Link to post
Share on other sites

am vorbit cu cineva de la generali si mi-au spus ca se asigura asistenta numai in caz de accident. in caz de problema tehnica nu este valabila. care este adevarul? ai putea sa pui un document in care sa vedem in ce consta mai exact acea asistenta rutiera?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu fie mai vechi de 10 ani. Pentru alte detalii pm

Pai da , aia cu masini mai vechi de 10 ani sa se descurce cu RCA sau sa-si ia logan nou  :rant: . Ce conteaza ca masina ta e mai buna decit una de 4-5 , nu poti sa faci CASCO la ea . A draqu lege  >:( .

L.E.  As fi curios ce-o sa-i spuneti unui posesor de autoturism cumparat de nou si a facut CASCO regulat cind ajunge la anul cheie cu nr. 11 . Ai masina mai veche de 10 ani . Nu-ti mai facem CASCO . Pai daca tot e veche si nu mai merita ce-ar fi sa intru cu masina in biroul asiguratorului . Bleah ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prin alte parti se asigura si mercedes din 1955... Ai nostri stiu doar sa mareasca politele in fiecare an.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca exista o continuitate de 2-3 ani se poate face casco si la masini mai vechi de zece ani! Depinde si de firma de asigurari, de daunalitatea asiguratului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista si in Romania posibilitatea de a asigura Mercedes din 1955, insa asigurarea este pt. classic car si trebuie indeplinite anumite conditii!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da este adevarat ca sunt unele masini care ar trebui sa le accepte si pentru polita casco chiar daca sunt mai vechi de 10 ani, dar astea sunt legile in Romania nu avem ce sa facem, daca ai continuitate in casco poti depasi si limita de 10 ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru RICH1974.

Da este adevarat numai in caz de accident pentru o polita RCA eu zic ca este destul de bine fata de alte companii care sunt pe piata, dar poti opta optional si pentru ASIST PLUS EXTRA care ofera:

- defectiunile tehnice sau electrice ale autovehiculului,

- ipsa combustibilului sau folosirea neintentionata a unui combustibil impropriu,

- chei pierdute sau incuiate in interiorul autovehiculului,

- pana dubla de cauciuc etc.

- chiar si inzapezire daca s-a respectat intructiunile politiei ( daca nu te avanti u pe un drum care este inchis )

- acoperirea cheltuielilor de transport al autovehiculului de la locul evenimentului pâna la cea mai apropiata unitate service.

- acces non-stop la centrul de apel al companiei Europ Assistance, membra a grupului Generali, cu peste 40 de ani de experienta in domeniu si cu acoperire la nivel mondial.

- valabilitate internationala.

- depozitare auto pe timpul noptii sau in weekend.

- cazare, transport pasageri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru o cotatie CASCO am nevoie de urmatoarele date (imi puteti trimite si PM):

Data nasteri:

Orasul/sector:

Marca si tipul autoturism ( daca stiti si echiparea):

Caroseria autoturism:

Cilindree autoturism:

Putere (kw):

Benzina/motorina:

Anul fabricatiei autoturism:

Data obtineri permisului:

Accindente in ultimi 3 ani:

Data obtineri permisului:

Copii minori:

Alti conducatori ai autovehicolului :

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0