zack

Miros de ars + fum de sub capota- este ambreiajul?

7 posts in this topic

Ieri am ramas putin inzapezit si am chinuit masina in incercarea d a o scoate. In urma incercarilor mi-a aparut un miros de ars + fum de sub capota. Fumul irsea de la aprox. mijlocul motorului. A fost ambreiajul? Din experienta mea da. Voi ce parere aveti? Masina merge normal doar ca a mirosit 5 ore in masina si la motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mirosul de ambreiaj (ferodou) este un miros tipic daca-l cunosti. Cum mai mirosea cite un tramvai pe vremea lu' piticu. Daca ai chinuit-o mai tare, e posibil sa fie de la ambreiaj. N-are nimic, dar e bine sa eviti sa o chinui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Ce ai avut de ai adus masina in asa stare!!!!!!!!Fara cauciucuri de iarna probabil!Ai incins f. tare niste componemte pe acolo,nituri solicitate ,etc..In principiu nu etse ceva grav dar nici bine nu va fi in viitor, teoretic cel putin.Kit-ul ambrejaj are o limita de uzura relativa si depinde cit de grijuliu esti cu el fie ca masina este Volvo sau alta marca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa se scoata masina din zapada, recomandat este, sa se realizeze prin balans ( in marsalier cu spatele usor si apoi imediat treapta I ). In ceea ce priveste acel fum, nu cred, sa fi fost nimic grav, eventual, poti primi mai multe raspunsuri in privinta asta, daca urci masina pe un elevator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu aveam cum s-o scot prin balans deoarece era o mica panta asociata cu o groapa mai mare. Eram pe un drum de tara mai exact. Cauciucuri de iarna am... Mersi de raspunsuri. Tin sa va zic ca inca in compartimentul motor se mai simte miros de la ambreaj. Sper sa nu-i fi scurtat prea mult durata de viata. Sunt genul de om care tine la masini si-mi pare asa rau de cele intamplate... :crybaby:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ideea e sa nu patineze rotile. daca nu iese fara sa patineze rotile, nu trebuie sa fortezi, suna un prieten , sau foloseste-ti imaginatia (nisip, reducerea presiunii in roti,orice ar putea creste aderenta rotilor)

cind incerci sa iesi folosesti vit 1 la ralanti sau maxim 200-300 rpm mai sus. n-are rost s-o omori !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ala era fum de la ambreiaj, vezi ca mirosul de ambreiaj nu iese chiar imediat, cam in 2 zile scapi de miros, cel mai nasol este ca intra mirosul si in masina .

Daca nu ai pedala de ambreiaj tare atunci e ok, inseamna ca ai scapat usor ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now