popicu

Stergator spate V40

21 posts in this topic

Stiu ca nu sunt singurul cu problema stergatorului spate care lasa un V (doar nu degeaba este V40).

Daca ati rezolvat cumva problema spuneti-mi si mie cum.

Daca nu, Alex cat este un brat? V40 , 2004.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimba(doar) lamela de cauciuc(5 lei)  ;), iar atunci cand folosesti stergatorul de pe luneta , da cu apa din belsug.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca e vorba de lamela, cand ajunge la mijlocul lunetei, lama sta in aer, nu mai e presata de brat. Am impresia ca totul este de la arcul care tensioneaza bratul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut si eu aceeasi problema.

Daca nu ai aruncat stergatorul original (ala uzat), atunci schimba-i lamela cu una de aceeasi lungime.

O sa mearga.

E testat (cel putin la mine a mers, dupa ce am incercat mai multe stergatoare...)  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa incerc sa vad pe unde gasesc doar lamela. Multumesc de sfat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

se gasesc lamele in carfour in practiker etc...pretul este de 8 lei o pereche de lamele de 60 cm lungime.

P.S. daca gaseste careva de vanzare lamele mai mari de 60 sau 24 inchi va rog sa imi spuneti si mie ca imi trebuie neaparat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@popicu: Esti al 7-lea pe numarate cu problema asta... Si din pacate nu se rezolva cu schimbatul bratului, asa ca nu am de gand sa-ti vand o piesa degeaba :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai o lamela originala cat costa ? Cred ca aia sterge cel mai bine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

70-75RON, dar nu lamela e problema ci partea de jos a stergatorului... nu ma intreba de ce sau cum, dar pur si simplu se intampla. Ca sa studiezi mai bine problema, pui contactul, dai din stergatorul spate si iei contactul cand e cat mai aproape de verticala. De-acolo lucrezi mai departe pana reusesti sa-l faci din nou sa atinga luneta.

Spor !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex

Multumesc mult. In felul asta chiar m-ai ajutat mult sa nu irosesc niste bani aiurea, mai ales acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil de-aia imi merge prost bisnisu' in ultima vreme ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti arat eu ce sa faci,cand ne intalnim.Este destulde complicat sa-ti explic,si mai bine iti arat  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex, nu stiu de ce miri. Nu stii ca cele mai bune afaceri nu se fac cu prietenii? :D

Oricum, sa stii ca atitudinea ta, chiar daca pare pierdere pe moment, este de fapt un castig pe termen lung. Asa trebuie sa gandesti.

Claudiu, multumesc mult pentru sprijin. Sper sa pot veni joi la intalnire cu Volvo.                                                           

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu astazi nu pot sa vin,dar cu prima ocazie :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi e miercuri bre ! Maine e Joi ! :))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

;D

Ai dreptate,joi,n-o sa vin ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata, in sfarsit s-a rezolvat. Am pilit cei doi pinteni de pe brat si acum totul este OK.

Multumesc Claudiu pentru sfat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Spune-ne si noua, bre, ce pinteni ai pilit ca vrem si noi sa-i pilim....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai,vino si tu intr-o joi la intalnire,si o sa-ti arate cineva ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai sa spunem ca as avea si eu o problema asemanatoare... 8) La cat ma costa drumul pana acolo...schimb si luneta  ;D ;D .

Pune si tu la reparatii cum se face... ::)... sa afle si b ;D b ;D rul 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Al meu este din 2004 si are bratul din plastic, iar partea care se fixeaza pe ax este metalica.

Bratul de plastic (cel lung de care se prinde lama) se prinde jos de partea metalica care se fixeaza pe ax printr-o articulatie. Cand ridicati bratul de pe luneta o sa vedeti in partea cea mai de jos a lui, de o parte si de alta cum te uiti la el, in interior, doi mici pinteni care atunci cand bratul este lasat pe luneta, se opresc in partea metalica.

Acei pinteni care fac parte din bratul de plastic trebuie piliti, astfel incat atunci cand pui bratul pe luneta, acesta sa preseze mai bine pe ea.

ATENTIE! Dupa cum m-a invatat Claudiu, mare grija la scoaterea bratului de pe ax, axul este montat prin luneta si daca fortati prea mult riscati sa spargeti luneta. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now