adi_28

Becuri arse la bord

41 posts in this topic

cel de la primul link e ok - trebuie sa-i scoti soclul ala cumva (sper sa nu fie lipit acolo) si sa incerci sa-l bagi in soclul tau cel vechi, poate chiar sa-i lipesti 2 fire subtiri daca alea sint prea groase. Oricum, la banii aia, merita sa incerci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si azi am cautat in tot orasul , TOT, asemenea beculete si nu am gasit nicaieri.Ce am gasit, erau mai mici decat acesta original, cam jumatate, si in lungime si in diametru, deci era destul de mic si nu l-am cumparat deoarece cred ca era prea slab si nu dadea lumina ca becul original....cred ca in ultima faza, o sa apelez la reprezentanta pentru a comanda cateva becuri de astea, asta e........deja ma gandesc ca daca un bec nu gasesti pentru volvo, atunci ce se intampla cand ai nevoie de piese mai mari ale masinii.......

Cand am desfacut panoul de clima, am vazut ca aceste becuri sunt introduse in socluri de 2 culori: albe si gri, iar pe locasul unde intra soclul e specificata culoarea soclului(white/grey), desi soclurile sunt la fel, cel alb poate intra in lucul celui gri si invers.Care e smecheria cu aceste socluri de 2 culori?daca pun bec cu soclu alb in locul unuia cu soclu gri, are ceva?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Or fi de puteri diferite, dar eu zic ca merita sa incerci sa comanzi de-alea de care am gasit eu si sa le modifici. La reprezentanta probabil or sa-ti ia un 20 ron/bec.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt si 50RON/bec in unele cazuri... din pacate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu stiam ca sint in jur de 8 euro/buc - daca le iei de unde "nu" trebuie... De ce nu incerci cu alea din link ?...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema este ca la acel bec nu sunt scrise dimensiunile.In al 2-lea link erau becuri ca si la bord, doar ca erau mai groase putin si mai lungi, si nu ar fi incaput in soclu.Mi-e teama sa nu comand si de alelalte becuri si sa fie prea mari, deoarece nu sunt date dimensiunile.

O sa incerc cu acele becuri din primul link...sper sa se poata scoate afara din acel soclu....sa vedem....eu sper sa mearga.Dar la magazinul acela ALPADRINO din Bucuresti, exista becuri exact ca si cele de care am nevoie? ??????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca becul cu tot cu acel soclu, nu intra in soclul original al masinii......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia scoate tu becul afara cu tot cu soclu si baga niste poze, atat la cele albe cat si la cele gri, dupa care scoate becurile din soclu si mai baga niste poze .

Share this post


Link to post
Share on other sites

m-am uitat la ele.....cele cu soclul alb sunt IDENTICE cu cele cu soclul gri, si soclurile sunt la fel, exact la fel.Prima data nu am vazut indicatiile de pe carcasa, si am pus becurile fara a ma uita la culoarea soclului, si le-am bagat inapoi in bord, dupa aia am vazut ca scria mic pe carcasa din spate a consolei, unde vine soclul gri si unde vine soclul alb, dupa aia le-am schimbat si leam pus inapoi cum scria acolo.Am acuma scos un bec cu un soclu alb.O sa fac niste poze si o sa le pun aici pe topic, numai nu stiu cat de clare vor fi pozele, dar incerc ca fie cat de clare

In toata consola aceea, sunt doar 2 socluri albe, restul sunt gry.Pe spatele soclului de o parte si de alta a lui, sunt scrise mic mic de tot 2 litere: pe o parte un "S" si pe cealalta parte un "H". sa fie oare pozitia in care trebuie sa le bag la loc in bord, pentru a se respecta + si - ? Mentionez ca ele intra in bord oricum, indiferent de pozitie.Banuiesc ca si becurile acestea au un + si un -.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca-s becuri n-au + si -. Daca-s leduri da.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incep sa ma gandesc serios la schimbarea becurilor de la climatronic, cu LED-uri.Pun leduri albastre pentru rece, rosii pentru Cald etc etc...parca cineva de pe forum si-a mai facut asa ceva, asa am vazut.Dar oare ce LED-uri imi trebuie, ca marime, ce valori.Stiti careva?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am incercat sa fac niste poze la becuri si soclu, dar din pacate sunt prea mici si nu se vede bine in poza :(.

Am mai cautat azi la un magazin, becurile, si au zis ca doar pe ORIGINAL se gasesc si costa 36 ROn un bec, cu tot cu soclu >:(, mult de tot, tinand cont ca mie imi trebuie 6 becuri.

As vrea sa imi pun LED-uri in locul becurilor.Intrebarea mea este: ce fel de LED-uri sa imi cumpar, ce valori trebuie sa aiba LED-urile pentru a putea functiona la bord...?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu zic - deja te complici inutil - ai becuri de 2 roni acolo in link-urile alea (fata de 36 cit le-ai gasit) deci poti sa iei 5-6 becuri si daca nu le poti folosi, le arunci si gata (desi eu cred ca alea sint - daca le scoti soclul ala+picioarusele alea groase). LED-urile nu lumineaza 360 grade ci maxim 120, trebuie facute multe probe ca sa-ti iasa iluminat uniform - cum au becurile...Tu faci cum vrei acum, s-r putea sa iesi pina la urma mai scump si nici efectul final sa nu-ti placa.

Bafta in tot ce vei face.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema e ca becurile originale au si ele unele caracteristici.....aia face diferenta intre beculetele cu soclu alb si alea cu soclu gry si acele caracteristicinu sunt scrise pe beculete...mie frica sa nici nu fie prea puternice si sa se incalzeasca prea tare sa imi arda ceva pe la climatronic....asa au zis si cei de la reprezentanta, deoarece becurile au valori diferite, in functie de unde se utilizeaza, dar ca forma sunt aceleasi....dar cred ca voi incerca intai cu acele beculeta pe care mi le-ai aratat. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

doar watt-ajul conteaza la beculetele alea mici (si bineinteles sa se alimenteze la 12 volti). Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now