Guest S40

Directie/ Geometrie

9 posts in this topic

Mi-am facut recent geometria si pentru ca aveam volanul inclinat spre stanga i-am rugat pe cei de la service sa mi-l indrepte.

La final, desi calculatorul arata ca e centrat, volanul meu era si mai inclinat spre stanga.

Ati mai auzit de asa ceva? Aveti vreo idee care ar putea fi cauza?

Best,

Mihai

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Platanele pe care se aseaza rotile din fata la aparatul de reglat directia sunt uzate.

2. Aparatul este decalibrat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam ciudat.

In mod normal, daca nu se umbla la volan ( nu se scoate ), dupa ce se reface geometria ar trebui sa fie drept.

Eu nu cred ca e facuta bine geometria

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am aceeasi problema ... tot cu un s40 ... am volanul spre stanga.

Am facut geometria de 2 ori, in locuri diferite ... la final ... desi pe stand iese bine cu volanul drept ... cum ies pe strada tot spre stanga tre sa il tin ca sa merg drept.

Mai are cineva vreo idee?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi uzura cauciucurilor. Eu am tras o luna de zile si vroiam sa ma apuc sa schimb bucsi. Am pus cauciucurile de pe spate pe fata si n-a mai facut zambre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am auzit si am patit nu selectase bine calculatorul parametri. Eu imi facusem la un moment dat geometria undeva in tara si dupa ce am iesit de acolo am avut volanul dat spre stg. cand am ajuns in Bucuresti si mi-am schimbat si rotile pe cele de iarna baietii mi-au facut geometria si mi-au reglat volanul bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

in cazul meu cauciucurile nu au cum sa fie problema pentru ca toate patru sunt la fel si au aceeasi vechime. dimensiunea lor poate influenta daca nu sunt bine alese din calculator?

Cu siguranta trebuie sa incerc si la alt service.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In VADIS scrie ca inainte de geometrie trebuie verificata presiunea in roti ( evident, sa fie aceeasi pentru ambele roti ).

S-a verificat ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now