Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest Seu Danut

rezistenta pentru trepte de viteza la ventilatorul de aer pentru VOLVO 850

4 posts in this topic

Buna ziua si LA MULTI ANI TUTUROR POSESORILOR DE VOLVO!

Ma intereseaza cat costa o rezistenta pentru comutatorul de viteze (4 trepte) la ventilatorul de aer, pentru VOLVO 850.

Va multumesc!

Numai bine va doresc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce defect ai  - nu mai merge ventilatorul deloc sau merge doar pe viteza superioara ?  Ai climatronic sau manual sistemul ? (la climatronic ai grade in jurul rotitelor, la cel manual nu).

Te intreb deoarece sistemul climatronic foloseste un tranzistor MosFet (cu un radiator destul de mare) pentru a controla viteza ventilatorului - iar la sistemul manual este doar un "pachet" de rezistente, legate in serie. Tranzistorul original nu se mai gaseste (MJ802) insa poti incerca un echivalent, consultind un electronist inainte sa-ti iei alt modul.

Pe unele module mai noi au fost puse tranzistor 2SK1423 care are echivalenta cu STP140NF55 (TO-3p)  - daca ai noroc sa fie de-asta.

Pe modulul climatronic, "tranzistorul" are 2 conectori, pe cel manual doar unul.

Iar la modulul manual - nu cade rezistenta aia mare (albastruie din poza atasata) ci  siguranta aia termala (care are o "excursie" de 216 grade Celsius pentru a proteja rezistenta in caz de supraincalzire).

Ti-am pus si o schema mica, in caz de nu gasesti originala (apeleaza la un electronist care stie putina meserie si o rezolvi usor). Ai aici datele din schema aia:

A  = 0,3 Ohm 

B  = 0,6 Ohm

C  = 1,3 Ohm iar siguranta termala e de tipul : MICROTEMP SNKBNT Y4A16 TF 216C

Ai rabdare putin si iti spun si preturi, sa caut citeva referinte  ;)

Bafta !

post-495-12877871837942_thumb.jpg

post-495-12877871838737_thumb.jpg

post-495-12877871837942_thumb.jpg

post-495-12877871838737_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru modelul cu clima manuala - din America (mai pui transportul) = 78 dolari

http://www.fcpgroton.com/product-exec/product_id/1689/nm/1993-1997+Volvo+850+Blower+Motor+Resistor+%28for+models+w+o+climate+control%29

sau pentru modulul climatronic, tot din America = 115 dolari

http://www.fcpgroton.com/product-exec/product_id/1691/nm/1993-1994+Volvo+850+Blower+Motor+Resistor+%28for+models+with+climate+control%29

Poate pe aici gasesti mai ieftin, insa ma indoiesc. De aceea ti-am dat sfaturile mele - poti sa incerci sa repari decit sa cumperi, uneori...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc mult pentru raspunsul prompt pe care mi l-ati trimis.

Este cel de 78 usd.

Tot respectul din parte mea!

Numai bine va doresc!

Share this post


Link to post
Share on other sites