mermelez

zgomot ciudat in partea curelelor de transmisie

8 posts in this topic

Salut prieteni, apelez la voi in speranta ca ma veti ajuta cu niste sfaturi. Am si eu un s40, 1.9 2001 si dupa un drum Bucuresti-Sibiu-Bucuresti a inceput sa faca figuri, scoate un zgomot ciudat, nu stiu exact sa il descriu. Vibreaza ceva in partea dreapta, unde sunt curelele, dar nu se aude tot timpu, cand accelerez nu se mai aude deloc, se aude  doar la turatii foarte mici, intre 900 si 1200.  Vibratia nu se simte in masina, doar zgomotul produs de aceasta se aude. Mentionez ca masina are 174 de mii de km, cumparata la 140 de mii, si nu am schimbat nimic pana acum, doar furtunu de la turbo sa spart, dar l-am "vulcanizat " eu personal. Multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

La un mecanic ai incercat ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fulie alternator, intizatoare, fulie compresor, etc, pot fi mai multe dar du-te urgent la un mecanic ca acolo e distributia si nu vrei o curea rupta sau cine stie ce alte minuni !

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu niciun mecanic bun, poate imi recomandati voi unu

Share this post


Link to post
Share on other sites

The same like "Roberto", trebuie mecanic. In special la diesel distributia este foarte importanta. Ma gandesc ca nu stii cand a fost schimbata ultima data si km pe care ii ai  sunt destui. Deci mecanic neaparat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu absolut nimic despre masina, a fost adusa din olanda si cand am cumparat-o nu mi s-a spus nimic despre istoria ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.