Hellene

caut calculator pentru ABS

7 posts in this topic

Ceau.

Calculatorul de bord imi arata permanent becul rosu pentru ABS si imi scrie "brake failure, stop safely". (la un Volvo S80, diesel).

I-am facut diagnoza sistemului de franare la dealer-ul Volvo din Timisoara si mi-au spus ca trebuie inlocuit calculatorul de ABS.

La diagnoza de la centrul Bosch din Timisoara a iesit la masina "supape/ventile magnetice defectuos".

Imi poate spune cineva despre ce este vorba, de fapt?

Cat costa un calculator de ABS (la second hand) si cine ma poate ajuta sa-l cumpar?

Multumesc,

Hellene Timisoara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi sa nu ai un senzor de ABS defect... Ceva interventii pe la directie in ultima vreme ?!

PS: Go go go VLV ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai mai multe becuri in dreapta aprinse? Se blocheaza indicatorul de trip? Se mai si stinge (dupa ceva gropi) si ramine eroarea de ABS ÅŸi STC?  Daca face asa se pierde legatura dintre calc. ABS si calc central. Sa stii ca este o problema care apare la toate S 80 fabricate pina in 2004. Se da jos ÅŸi se poate reface de catre un electronist (meserias). La mine cam astea au fost simptomele - se da jos si se refac lipiturile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc frumos pentru raspunsuri.

Selc 2009: spune-mi, te rog, daca stii un astfel de meserias in Timisoara.

Daca nu, tu in ce oras ti-ai rezolvat problema? Poti sa-mi recomanzi un astfel de electronist?

Merci si zi faina sa aveti,

Helene

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu l-am facu singur cu o statie de aer cald. La mine au fost citeva contacte dezlipite. Functie de serie poti sa gasesti la dezmembrari si pe modelul S60. Altul nou cu tot cu pompa aprox 150 usd pe ebay. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu l-am facu singur cu o statie de aer cald. La mine au fost citeva contacte dezlipite. Functie de serie poti sa gasesti la dezmembrari si pe modelul S60. Altul nou cu tot cu pompa aprox 150 usd pe ebay.   

Ok. Am vb si eu cu un electronist si mi-a zis ca e sansa 50% sa-l poata face. Am retinut ideea cu eBay-ul (am si gasit ceva).

Merci fain,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai reusit in cele din urma? Mi-a aparut aceeasi problema, dupa ce am intrat intr-o groapa, au ramas aprinse ABS-ul si STC-ul. De atunci nu se mai sting. A mea este din 99.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now