Sign in to follow this  
Followers 0
zack

Hu-650 - statie + subwoofer

24 posts in this topic

As vrea sa montez pe s80-ul meu o statie cu subwoofer. Am hu-650 si m-ar interesa cum conectez statie la el. Ce fel de iesiri are hu-650?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rog un moderator sa stearga postul anterior. Cd-playerul meu de pe s80 este hu-650. Am gasit cu se poate monta statie+subwoofer fara a scoate semnal de la o boxa. Hu-650 are iesire de amplificator (DIN - 6 pini)

http://www.volvo-forums.com/index.php?showtopic=10044&st=0

post-3421-12877873435923_thumb.jpg

post-3421-12877873436715_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am cumparat de la Techno-market un kit de cabluri Directed audio esentials. Am cumparat o mufa din, 2 rca si 1 metru de cablu pentru a confectiona mufa care iese de la cd-player. Ma apuc de treaba. Azi cred ca o sa fac mufa si zilele urmatoare ma apuc de montat amplificatorul cu toate cele. O sa fac un mic tutorial pentru cei interesati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sper ca stii ca  la Volvo se lucreaza cu borna (-) deconectata ?

Spor la treaba, o mica remarca am, pinul 6 este 12V AMP remote ON, a nu se confunda cu vreun semnal MELBUS ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma am fost la un electronist si mi-a facut mufa. Merge super statia.

ps: Daca dau bassul mai incet sau mai tare din cd-player se modifica si bassul subwooferului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa vezi minune ;D

Ai alimentat de la statie si boxele din usi ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei mai mult decat bum bum poti schimba si boxele din usi cu niste Hertz Hi Energy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Decoamdata stau cuminte din lipsa de $$. Ma gandeam sa imi pun niste tweetere pe usile din fata ca nu am...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum nu ai ca toate S80 au tweetere pe usile din fata, in spate nu au dar in fata au sigur .

Share this post


Link to post
Share on other sites

In zona incercuita cu rosu nu ar trebui sa fie un tweeter? La mine nu se aude nimic de acolo. Eu credeam ca am pe fata boxe pe 2 cai (cu tweeter incorporat...)

ps: Poza este la o fata de usa de s80 gasita de pe net.

post-3421-12877874088577_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iezact acolo este ;D 

La usile din spate este un dummy tweeter dar in fata trebuie sa fie real, acuma sincer sa fiu nu stiu ce sistem audio ai tu, dar eu nu am vazut S80 cu doar 4 boxe, toate  de la 6 in sus .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am boxe in usile din fata, in usile din spate si pe plansa lunetei. Eu am hu-650... In principiu s-ar putea alimenta cate un tweeter pe usile din fata de la boxele(din fata) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate, dar iti trebuie si filtre de inalte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi pentru ajutor. Cum vine putin caldura...ma apuc de treaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva cum as putea modifica/adapta/atasa o intrare USB la sistemul audio? Am HU-650 cu CD player.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti trebuie ceva care sa citeasca din usb si sa trimita semnalul la HU.

Daca te tine buzunarul cauta pe aici:

http://www.imiv.ca/cms/

http://www.usaspec.com/

http://www.parrotshopping.com/

Daca vrei pe bani (mult) mai putini. Cauta pe okazii un transmitator FM cu USB, telecomanda si cu line-out si vorbeste cu Bogdan G sa-ti faca un line in.

Daca nu-ti place sa stai cu ala in bricheta, ii scoti circuitul din carcasa, prelungesti USB-ul si ir-ul, ii tragi un plus cu siguranta pe el si un minus si-l pitesti pe undeva prin bord si lasi decat usb-ul si IR-ul iesite.

Eu asa as face.. :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar crezi ca merita sa iti pui usb? Parerea mea e prea mare bataia de cap...si de banii aia faci altceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Excelenta alternativa, Adriann! Multumesc. Zack, pentru unul care muzica lui Verdi, Phil Collins, Scooter sau Voltaj, inseamna eliberare de stres si gust pentru viata, chestia e primordiala! Si cand ceea ce incape in 3 geamantane poti purta in buzunarul de la haina, nu poti rezista tentatiei comoditatii. Pe bani si munca putine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma am fost la un electronist si mi-a facut mufa. Merge super statia.

ps: Daca dau bassul mai incet sau mai tare din cd-player se modifica si bassul subwooferului.

Si pana la urma, mufa are 4 RCA-uri sau a scos numai 2? Ca am vazut pe schema ca din mufa ies 4 canale. A scos doar 2 RCA pentru statie, sau a scos 4 si folosesti doar 2?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am scos 4 canale si folosesc doar 2(cele de pe spate).

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am scos 4 canale si folosesc doar 2(cele de pe spate).

Ok, mercy de informatie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum ceva timp (sa tot fie 8-10 luni) am montat tweetere pe s80. Aveam cablul gata tras...a trebuit doar sa pun mufa in tweetere si...gata!!

ps: Practic...sunt plug&play.

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0