figo

recomand azot in cauciucuri

14 posts in this topic

acum un an si jumatate am cumparat 4 cauciucuri michelin din italia si meseriasul mi-a recomandat azot in pneu.IL recomand pt. ca temperatura in pneu nu se schimba,vara nu se incalzeste si nu produce apa in interior deteriorand pneul

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai incarcat cu azot in Piatra?

Share this post


Link to post
Share on other sites

avand in vedere ca in aerul "normal" sunt aprox 78% azot, nu vad cum ar fi mult mai performant doar azotul in cauciuc, in afara de faptul ca costa bani si daca trebuie sa umfli roata, ai butelia de azot la tine?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa nu mai spunem ca nimeni nu videaza anvelopele inainte de a introduce azot... Deci ? Care-i rostul ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa cum a zis "fan-volvo", peste 70% este azot in atmosfera. Atunci, de ce ar trebui vidat?? Se mareste doar concentratia de Azot din pneu.

Eu mi-am pus si singura chestie pe care am observat-o este ca dupa un an jumate aveam aceasi presiune in roti ! ;D Inainte, fara o concentratie asa mare de azot, la 3 luni echilibram presiunea in roti.

Io zic ca e bun din punctul asta de vedere.....

Reducerea zgomotului la rulare si scaderea uzurii la pneuri cred ca sunt balarii....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca mai bun e hidrogenul, masina e mai usoara, consuma mai putin, si anvelopele or sa pluteasca peste gropi. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut si eu azot in roti, confirm cele spune de @parola.

La mine a scos cat-de-cat aerul inainte sa bage azot.

Partea nasoala e, ca daca ai probleme cu o roata undeva prin tara (presiune scazuta), cam greu se gaseste azot.

Am fost obligat sa pun aer peste si contrar previziunilor, nu a explodat nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Dincolo" gropile sunt o raritate...asa ca poate nu s-au gandit inca la Hidrogen.  ;D

 Ar trebui placute la intrarea in tara:

"Bine ati venit in Romania! Recomandam Hidrogen in roti pentru gropile noastre!"

@Adi2727 - Nu explodeaza nimic. Nu stiu de unde a aparut prostia cu explozia ca am mai auzit. Nu se intampla absolut nimic daca "bagi la pompa" peste azot  ;D

Scafandrii folosesc amestec de Azot si Oxigen si nu explodeaza  ;D

"Nitrox este un amestec respirator sintetic format din azot ÅŸi oxigen. Aerul poate fi considerat un amestec respirator format din 20% oxigen ÅŸi 80% azot. Amestec supraoxigenat este amestecul respirator în care oxigenul are o proporÅ£ie mai mare de 21%.

Utilizarea unui amestec respirator Nitrox este consemnată în anul 1912 când apare primul raport Westfalia Maschinenfabrik asupra utilizării amestecurilor azot-oxigen în aparatele autonome de scufundare."

http://www.flux.md/articole/2964/

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azotul e cam un gaz inert de felul lui (in conditii normale de temperatura si presiune) asa ca explodeaza doar in capul lucratorilor de la vulcanizari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

explodeaza doar in capul lucratorilor de la vulcanizari.

Amin! ;D

Pe atunci, nu stiam detaliile astea... dar la vulcanizari iti pot spune sigur ca am fost refuzat sa imi puna aer peste.

Am mers eu la un peco si cu mana tremuranda am pus aer peste. :)

In final, logica a castigat.

Asa e cand esti "prost"... si ajungi la mila altora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vreunul din voi reuseste sa arunce in aer o anvelopa utilizand: anvelopa montata pe janta, aer si azot in orice proportii, eu platesc spitalizarea si anvelopa sparta. ;D

Plus ca pretul e ridicat, tinand cont ca azotul e un fel de rumegus ramas dupa ce extrag nenii de la fabrica de butelii oxigenul, argonul si ce le mai trebuie de prin aerul lichid.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum ziceam eu am aceeasi presiune de cand pneurile au fost montate mai bine de un an si jumatate la echilibrarea pe acre am facut-o dupa un an nu au trebuit nici 5 grame pe jante deci recomand in continuare

Share this post


Link to post
Share on other sites

din pacate in piatra nu au azot la vulcanizari pt ca costa si multi nu stiu ce efect are asupra pneului

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now