Guest alina_tm

Campanie nationala anti accidente!

30 posts in this topic

Si eu am de gand sa-mi iau motocicleta, de-aia cu motor de logan. Sa va dau un exemplu de ce nu esti cu mult mai sigur intr-o masina. Daca va amintiti accidentul cu pasarela de pe DN1, cand imbecilul ala a plecat cu bena ridicata si a omorat niste oameni care mergeau linistiti pe sensul celalalt. Din unele situatii nici mama caroseriei, nici mama airbagului sau a abs-ului nu te mai scoate. Eu stiu una si buna, animalele n-au ce cauta pe drum sau in apropierea lor. Cine a vazut ochi de cal culcat in mijlocul drumului noaptea pe la orele 2-3 stie ce vorbesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motocicleta, in orice situatie, ramane periculoasa, neatentia pt o fractiune de secunda poate deveni vesnicie;  animalele nu au ce cauta pe sosea, dar viteza de  60-70 km/h era totusi mare; eu cand vad si un caine pe strada, reduc si la 20 km/h si sunt cu masina nu pe motor, ba chiar si opresc, il clacsonez si astept sa treaca pt ca imi e mila sa-l lovesc si asta cu toate injuraturile si clacsoanele din spate, putin imi pasa de astia grabitii, pt. cateva secunde nu merita sa imi impovarez constiinta si nu pierd nimic, ba chiar ma simt bine; am fost pasager o data pe motor si mi-a ajuns, se clatina ca o barcuta, era o Jawa de 125 cmc, dar suntem o tara libera, cine vrea motor isi asuma riscul, constient sau nu, cam asta e treaba cu motocicletele; ii vad pe unii cu moped cum se baga printre sirurile de masini, 1/2 m  distanta, mai ca zgarie portierele cu ghidonul, sau intre trotuar si troleybus - risc si adrenalina, dar asta se plateste; nu zic asta pt toti, am vazut si motociclisti cuminti, asteptau sau mergeau in sir cu masinile, jos palaria, dar tot e un risc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alina,eu cred ca aducand in discutie un subiect,esti pregatita sa vezi si parerea celorlalti,chiar daca ea nu coincide cu a ta.Incearca sa vezi si partea buna a altor opinii !

Spuneam doar ca nu ma asteptam doar la opinii contra motociclistilor.Daca tot ni se cere sa fim maturi,asta nu inseamna sa privim obiectiv,lasand la o parte prejudecati generate de faptul ca "daca ceva ne sperie,sau nu intelegem,este din start gresit,ilegal si iresponsabil"?

Sau chiar "imbecil".Asa cum am spus,eu nu ma urc pe moto nici macar pasager,e muuult prea periculos pentru gustul meu.Dar,la fel,nu ma urc in avion,din aceleasi considerente;asta ii face pe pilotii de avioane si pasagerii lor...imbecili,inconstienti,sau iresponsabili?

Ciudat e ca ati sarit toti sa acuzati motociclistii si nimeni nu s-a intrebat cum e posibil ca o lege existenta,in vigoare din 2007,sa nu fie aplicata?Despre asta se vorbeste;cand am deschis acest topic,am postat si link despre campanie,sa stie lumea despre ce e vorba.A citit cineva? Despre asta e vorba:

Ordonanta de urgenta nr. 69/2007 din 28.06.2007 Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 443 din 29/06/2007 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice

19. Alineatele (1) si (2) ale articolului 71 se modifica si vor avea urmatorul cuprins: "Art. 71. - (1) Sunt interzise accesul si deplasarea vehiculelor cu tractiune animala, a masinilor si utilajelor autopropulsate utilizate in lucrari de constructii, agricole si forestiere, a animalelor de povara, de tractiune sau de calarie, precum si a animalelor izolate sau in turma pe drumurile nationale, in municipii si pe drumurile la inceputul carora exista indicatoare de interzicere a accesului.

(2) Autoritatile administratiei publice locale au obligatia sa amenajeze, cu acordul administratorului drumului public si avizul politiei rutiere, drumuri laterale, cai de acces catre aceste drumuri, precum si locuri de traversare a drumurilor publice destinate circulatiei animalelor si vehiculelor prevazute la alin. (1), semnalizate corespunzator."

Asta vrea campania,aplicarea legii,dar nu ma asteptam la o "crucificare" a fenomenului moto si nici macar o...parere,intrebare vis-a-vis de aceasta initiativa.

Exista o lege in tara asta,aprobata de parlament de doi ani,dar,pentru ca e mai usor asa,la orice accident de genul celui al prietenului nostru,politistii "prefera" varianta "mortul e de vina",datorita implicatiilor:autoritati locale,politia,administratorii drumurilor...

Daca ar fi fost o initiativa din partea conducatorilor de autovehicole,ma intreb,reactiile ar fi fost altele?Inclin sa cred ca da,din pacate.

Si n-am folosit semnul exclamarii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragilor, hai sa ne linistim.

Deci, votati sau nu acea petitie, dar sa nu mai umplem acest topic (si spatiul alocat acestui site pe server, bineinteles) cu parerile noastre despre motoare vs masini. Nu se va ajunge la nici un rezultat, e prea inflamabila situatia (chiar daca sint 100% sigur ca motociclistii ,iresponsabili sau teribilisti in mare parte din ei reprezinta un pericol la fel de marel ca orice alt pericol pe carosabilul nostru amarit...)

O zi frumoasa pentru voi toti !  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now