Sign in to follow this  
Followers 0
Guest silviunou

probleme S40

9 posts in this topic

In ordinea in care imi vin in minte, masina mea manifesta urmatoarele probleme:

1. se aude un suierat cand apas ambreiajul. da' se aude, frate. adica, il aud din masina lejer.

2. usile se inchid prost. cele din spate se lasa usor in jos cand le deschid. cele din fata se trantesc foarte usor, parca se lovesc direct, nu le mai opreste nimic. se pot regla cumva? am fost astazi la un service (pentru cu totul altceva, dar m-am gandit sa intreb daca tot eram acolo) unde mi s-a spus ca nu prea se poate umbla pe la usi si se inchid destul de bine :D. problema e ca in spate cam bate vantul pe la portiere, ceea ce nu mi se pare tocmai in regula.

3. pe pozitia a doua, ventilatia o ia razna si merge cand mai incet, cand mai tare. a mai avut cineva asa ceva? de la ce era?

4. tachetii huruie/haraie. se poate face ceva ca sa nu se mai intample acest lucru? am inteles (de la acelasi service) ca nu prea pentru ca sunt hidraulici.

5. imi vibreaza luneta. la gropi si uneori si in mers. a mai patit cineva asa ceva? trebuie schimbata? trebuie montata inca o data?

cam atat. multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu la ce service ai fost, dar nu cred ca sunt competenti, dupa cum spui tu ca nu pot face nici aia nici cealalta.

Dar sa vedem niste raspunsuri/solutii aproximative.

1. Ai sanse foarte mari sa fii nevoit sa schimbi ambreiajul, sau ceva pe la cutie.

2.Usile se pot regla, desi trebuie foarte mare atentie sa le mentii in pozitia corecta, caci altfel iese mai prost decat sunt acum. Cred ca sunt niste lagare prea uzate si nu se mai mentin cum trebuie.

3. Parca au mai fost astfel de probleme la unii utilizatori pe site. Cauta si vei gasi solutiile.

4. Nu stiu exact cum e cu tachetii, dar exista varianta sa cumperi altii noi.

5. Verifica sa nu fi sarit vreun surubel, sau sa se fi desprins vreo lipitura. Sau cauta sa mergi pe un drum mai bun (daca gasesti unul fara gropi sau alte denivelari), si vezi daca mai vibreaza.

Multumim si noi ca ne-ai semnalat problemele tale. Succes la service.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns. Am schimbat deja ceva pe la ambreiaj: un cilindru. La service am mers pentru injectoare. Voiam sa le curat, daca era cazul. N-a fost, dar am mai intrebat de cate una, alta. Sincer, sper sa nu fie ambreiajul, ca m-am saturat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ventilatia nu are nimic,,,,Masina fiind dotata cu clima merge ba tare, ba incet- incearca sa mentina temperatura programata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Pentru problema cu ventilatia incearca sa citesti  aici  http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,5421.0.html  poate iti faci o idee cat de cat cum sta treaba.

Eu nu am " clima " pe masina am doar aer conditionat " manual " si cateodata imi face figuri pe pozitia nr. 3 a ventilatorului asa ca deocamdata evit sa-l tin pe 3 . In rest pe celelalte pozitii merge foarte bine si sunt aproape sigur ca acolo exista un contact imperfect ( pozitia 3 ) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Dupa ce spui tu masina e posibil sa fi fost putin "tavalita" si de asta usile nu se mai aseaza cum trebuie.Inchise usile sunt aliniate sau una e mai jos una mai sus?(verifica cu atentie stalpii pe sub tapiterie daca au suferit interventii).Iar cu ventilatorul cred ca de la clima este pus pe pozitia AUTO. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

din fericire, nu faptul ca a fost tavalita e problema pentru ca nu a fost. cand am luat-o usile se deschideau ceva mai bine, deci cred ca e vb doar de uzura. are totusi o varsta :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

    De la uzura normala nu se poate ajunge la asa ceva,sau cel putin nu cred.A mea are doar 335.000Km,15 anisori si inca nu am problemele astea,usile se inchid si se deschid ca la o masina de 1-2 ani ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia vezi daca n-ai vreo balama slabita, nu are cum sa nu se inchida bine de la uzura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0