tybyS40

tetiera

13 posts in this topic

salut,

cum mama lor se scot tetierele din scaunele fata?

o zi intreaga m-am chnuit, am scos si tapiseria cat am putut si nu am vazut nimic.

poate stiti voi ca eu vreu sa spal toata tapiseria si ma tot chinui de ceva vreme.

multumesc,

Share this post


Link to post
Share on other sites

undeva pana la mijlocul spatarului, pe partea din spate a lui, se simt doua "chestii" pe care trebuie sa le apesi si in acelasi timp sa tragi de tetiere.

aveam si o poza dar nu o mai gasesc acum.

spor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar daca vei reusi sa scoti tetierele (Level 1), eu m-am blocat la robinetul de tensionare lombara, pe care n-am reusit sa-l scot (Level 2). Daca reusesti sa ajungi la Level 3, anunta-ma si pe mine ;D

Sau mai simplu, te duci la Expert Detailing, si pentru 350RON iti "ling" toata masina (la mine au scos un aspirator intreg cu spuma si apa plina de mizerie, si a ajuns tapiseria de pe scaune la culoarea tapiseriei de pe usi, spalata de mine in cada cu apa si periuta.

Spor maxim !

Share this post


Link to post
Share on other sites

da e adevarat, dar mizeria ramane in burete si la cel mai mic contact cu un lichid apare iar.

am spalat tapiseria cu aspiratorul cu spuma anul trecut si daca vezi cum arata te ingrozesti, am un bebe de 1,4 ani si iti poti da seama ce se intampla. ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pipaie scaunul pe spate cu aratatoarele cam la o palma sub marginea superioara. Vei simti doua gauri, apesi pe ele si tragi in acelasi timp de tetiera in sus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum se scot frate tetierele?din fata la volvo v 40 din 1997

Iti trebuie o a treia mana ;D,cu care sa tragi de tetiera,ca sa fie simplu.

tu singur,nu cred ca reusesti

Share this post


Link to post
Share on other sites
Iti trebuie o a treia mana ;D,cu care sa tragi de tetiera,ca sa fie simplu. tu singur,nu cred ca reusesti
Fratilor, ati reusit, ca si eu ma chinui sa o scot pe cea din dreapta fata, caci clantane la gropi? :slap: Edited by scoro2000

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am reusit o data, cand am montat un DVD player portabil pentru copil. Ei bine, asa cum au spus si ceilalti, iti trebuie o a treia mâna de ajutor. Singur, nu vei reusi, pentru ca nu ai cum. Chiar si asa, iese tare greu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-ti trebuie al treilea membru superior. Se apasa pe stanga cu o mana iar cu cealalta se ridica putin tetiera pe acea parte, ulterior se apasa pe dreapta si se ridica putin si cealalta parte a tetierei. Se simte la mana atunci cand fiecare tija scapa din siguranta ei. Ulterior se extrage tragand tetiera in mod egal (stanga dreapta).

Si eu am aceeasi problema cu clantanitul de care vorbeste colegul Scoro2000, insa nici acum nu am reusit sa scap de ea.

Daca stie cineva care ar fi solutia (fara operatii ample si costisitoare) as fi si eu mai mult decat bucuros sa o aflu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu merge domne. Am incercat, am gasit cel doua sigurante, dar numai una deblocheaza tetiera. Cea dinspre exterior nu deblocheaza bara metalica, oricat de tare as apasa pe ea. Jenant ... Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu merge domne. Am incercat, am gasit cel doua sigurante, dar numai una deblocheaza tetiera. Cea dinspre exterior nu deblocheaza bara metalica, oricat de tare as apasa pe ea. Jenant ... Volvo.

Eu as incerca cu un flex.......... de 180 sa nu ma chinui........

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

zippy, si eu m-am gandit la asta, dar i-am mai acordat ceva sanse. Poate ar fi o ide mai buna sa schimb scaunul si am terminat cu problemele. :help:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now