cladi

probleme la scimbarea becurilor din consola centrala

25 posts in this topic

Saltu. Am scimbat becurile de la consola centrala,totul a decurs bine .Dupa ce am montat anapoi tot ce am demontat am avut surpriza sa nu ami mai fuctioneze niciun buton de pe consola ,ansa becurile functioneaza ce este de facut. Va multumesc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

banuiesc ca butoanele sunt legate de consola printr-o mufa...poate ai uitat sa bagi mufa aia sau nu ai intrat bine in lacasul ei..cred ca e ceva gen panglica...

Share this post


Link to post
Share on other sites

mufele sunt bagate binedar nu ami pot da seama ce sa antamplat de nu mai functioneaza nimica  doar becurile de iluminat.mufele sunt pr fire. multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e o problema de alimentare 100%. Mai fa o data toti pasii care i-ai facut cind ai scos consola si ai schimbat becurile si o sa gasesti (cu putin noroc, intotdeauna e nevoie de putin noroc) unde e problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am refacut toti pasi si niciu rezultat bun.multumesc pentru raspuns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai lucrat cu borna pusa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei vezi de acolo e gresala ;D

Lasa cheia in pozitia II, scoate borna, asteapta 10 minute si pune borna la loc.

Daca nu trebuie sa ajungi la tester si sa vezi ce "damage" ai facut .

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, am sa ancerc si varianta ta .doamne ajuta

Share this post


Link to post
Share on other sites

am incercat si varianta lui Bogdan G si nu merge,ce sa fie oare? trebuie s-o vada un tester ? ce tester?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa mergi la tester sa vezi clar ce eroare are, daca ai dat climatronicul jos cu borna pusa atunci e clar ca s-a ars, trebuie sa vezi daca fizic e ars sau nu e initializat sau clar ce are .

Ideea este ca nu se umbla la nimic la Volvo cu bateria conectata, se scoate borna (-) si poti umbla cat vrei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc mult asa am sa fac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Eu am scos de nenumarate ori consola centrala( tot din cauza becurilor) si nici odata nu am scos borna. Poate am avut noroc pana acum  ;D.

Mentionez ca am AC cu ECC (un fel de climatronic).

Dar contactul o luam de fiecare data, de fapt am si scos cheia din contact.

O data s-a intamplat sa nu mearga, cauza: nu am pus bine mufa aia verde si lata.

Sper sa nu fie ceva grav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu ai V40. El are S60.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ambele sunt V40, si eu am scos climatronicul la V70 si nu am avut nici o problema, fara borna scoasa, dar a mers doar o data, a doua oare nu mai mergea climatronicul si aveam SRS error, deci nu e de joaca la Volvo pe partea de elctronica.

Mai mult  in VADIS spune clar, se scoate borna (-) si se asteapta 5 minute, se munceste, se pune cheia pe pozitia II dupa care se pune borna. Mai mult la capitolul CLIMATE CONTROL MODULE spune clar ca necesita adaptare la clapete si mai spune ca inainte de a monta un CCM nou trebuie citit cel vechi si reprogramat cel nou cu informatiile din cel vechi, sau se reprogrameaza cel nou dar dureaza mai mult ca sunt multe de programat .

Mai mult ceva ce se poate programa inseamna ca are un EPROM, ceva ce are un EPROM nu este normal sa-l bagi/scoti cand ai tensiune pt ca se pot corupe datele din EPROM.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am fost la un tester si mi-au spus ca nu-l vede,la al doilea mi-a zis ca este clima manuala si deaceea nu-l vede,a zis ca trebuie controlata consola la un electrician dupa schema electrica. Ma poate ajuta cineva cu schema elecrica? Multumesc pentru toate sfaturile primite. Va mai tin la curent

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut. Am fost astazi la electrican cu masina ,mi-a dat jos consola centrala sa uitat la ea aprosimativ o ora dupa aceia a zis ca trebuie sa iau alta consola ca el nu poate sa o faca ca nu are scita si ca este foarte mult de munca si mai bine iau alta.Va tin la curent cu alte informati. sunt an cautare de alt electrician sau de alta consola. VA SALUT.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  salut.ciudat asa este , acuma am plecat an jtalia sa ami iau alta consola centrala si dupa aceia am sa va tin la curent multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tu te duci in Italia special pentru o consola centrala ... atunci vreau si eu sa-mi cumperi 2 pachete de ciunga Orbit de la ei.  :D Pe bani, bineinteles  ;) Drum bun!

  salut.ciudat asa este , acuma am plecat an jtalia sa ami iau alta consola centrala si dupa aceia am sa va tin la curent multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Omu pleaca cu treaba acolo nu pt o consola amarata ;D

@Cladi sa nu-i uiti "ciunga " lui Catalin .

Revenind la subiect, sper ca a invatat cineva din ce a patit colegul nostru, va recomand sa respectati cu strictete ce zice in VADIS. Nu se lucreaza la partea electrica sub tensiune, se scoate borna si se lucreaza .

Share this post


Link to post
Share on other sites

am revenit din italia dar din pacate nu am gasit o alta consola la mana a doua la aprosimativ 30 de dezmenbrari . sunt an cautare de consola sau de un electrician care poate sa ami rezolve consola.multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna ,    mi-am facut rost de consola ,  dar acum imi trebuie si cele trei becuri de pozitie ,de unde le pot lua?  si cum trebuie montata ca sa nu mai patesc ce am patit si cu prima?  ,va multumesc si astept sfaturile voastre pentru ca am inghetat toata iarna de frig

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut .  nu ami poate da nicio parere vreun coleg cum sa ami montez consola si de unde pot face rost de  cele 3 beculete originale. Va multumesc si astept un raspuns. ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca pui o poza cu becurile originale poate primesti un ajutor, totusi nu ghicim in stele si nici in pagini de net ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now