Guest Luciano

Cine-mi da un sfat?

10 posts in this topic

Am ocazia sa-mi cumpar un V70 XC din 98 si sunt curios sa vad ce spuneti si voi! Cat consuma oras/croaziera/autostrada? Motorul 2.4 si transmisie automata. Km cam 180.000.

Ce ziceti? HELP!! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Shpeedy are asa ceva, pare-mi-se chiar din '98, si lui ii ia cam 20% in oras. Bine, si-a facut cateva modificari pe la motor, deci presupun ca se invarte consumul pe la un 17-18%. Presupun ca te referi la motorul 2.4T de 200HP.

    Gresesc !?

Share this post


Link to post
Share on other sites

adica cum sa consume 20/100km ??????

eu am un volvo V70 1998, cu motor de 2,4 si consuma cam 11,5-12 in oras, si 7,5 autoruta

si un prieten are un volvo S80 T6 2000 cu motor de 2,9 si consuma 12,8 - 13 in oras si 7,0 - 7,1 pe autoruta

cel putin la al doilea computerul de bord indica totul cu o precizie de necrezut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

V70-ul e cumva diesel ? Mi se pare imposibil sa consume un T6 doar 13 in oras in conditiile in care a mea de 1.6 imi papa 12.5 in Bucuresti !!! Mentionez ca NU am erori pe bord, merg linistit si cand am pus laptopul pe masina ajustarea injectiei e pe 0% !!! Practic ala e consumul. Si baietii cu 1.8 de pe aici se invart pe la 11-11.5, ba chiar Sote a reusit performanta sa consume 15% cu 1.6-le lui in Cluj !!! ;D

Sau poate orasele noastre nu sunt ca ale voastre, pentru ca benzina CLAR la noi e mai proasta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu e man diesel, e benzina; la noi diesel e pasare rara :) masini ar mai fi, insa trebuie sa ai grija mare cu alimenatatul ca nu cred ca 5% din statii au diesel la vanzare.

benzina e mai slaba la noi, cea mai mare cifra octanica este 89, nu avem 95 si 98 ca acolo. Exista cica la Shell ceva fantastic numit V-Power care are 91, insa e scumpa de mori, si oricum la mine in carte scrie sa-i bag benzina de 87; din aceasta cauza nici nu a vazut la viata ei decat 85 :)

mie mi se pare enorm cifrele care le enumeri tu acolo. spre 20/100km ia vanul GMC savana cu motor de 5l care il forjez profesionist, in nici un caz o berlina de 2l sau 2,4l

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se calculeaza diferit cifra octanica pe cele doua continente. In Europa are valori mai mari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

al meu volvo 850 T-5 de 2 litri consuma in aras in jur de 15% dar dk merg in forja aunde lejer la 17% .In weekend reusesc un consum de 12 % in oras cu mers linistit. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

al meu v70xc avd 2500cmc care nu e turbo ( un stiutor mi-a zis ca are o turbina f. mica - cit un fon ) consuma in bucuresti mers piano prin aglomeratie 17% si cind e mai liber 16%

In constanta consuma 14% si afara consum minim posibil adica mers f incet =120 , gol , cu cauciucurile umflate , fara vint, fara AC sau caldura , fara depasiri sau frine aproape deloc, cu CO99 reusesc sa ajung la 7.7%

Orice nu respect din condiitiile de mai sus creste substantial consumul .

La un mers normal pe afara iese 8.5 - 9 %

Am descoperit ca dupa ce am pus portbagaj de schiuri a crescut cu 1l % la 150km/h

Share this post


Link to post
Share on other sites

am s70 t5 177kw in orasi maninca 16 afara 10 fara sa ma dau prea tare

Share this post


Link to post
Share on other sites

am mai raspuns in alte topicuri, dar nu ma deranjeaza sa reiau. asadar,

- oras (Bucuresti) - 15-16% (fara sa ma dau tare la ea)

- afara fara aer 160 km/h autostrada - 11%

- afara fara aer 130-140 km/h celelalte drumuri 10%

acum, cu aer se mai adauga 1%. daca mai sunt si sportiv se ma adauga 1%.

o singura data am venit autostrada 200 km/h si la aceasta viteza consumul a fost de 18,5%

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now