nelly

Ma puteti ajuta ?

10 posts in this topic

Dupa cum ati vazut in titlu ,stimati domni ,am mare nevoie de ajutorul dvs ! Telecomanda masinii mele (VOLVO S40 din 2001) nu mai functioneaza. Am fost la DIACOM cu rugamintea de a-mi schimba bateria. Un ,,destoinic" angajat al firmei a reusit performanta sa o sparga cu o surubelnita ,din carcasa a sarit o bucatica !!! Va rog din suflet,spuneti-mi cum pot desface telecomanda,fara sa sparg ce a mai ramas din ea ? Va mai rog sa-mi spuneti si ce baterie imi trebuie, sa o schimb. Va multumesc mult ! Pentru amuzamentul dvs,incercati sa va imaginati ce fata am facut cand sareau bucatelele din telecomanda !Va rog,ajutati-ma !

Share this post


Link to post
Share on other sites

bateria arata cam asa (sper)

http://www.partsforvolvosonline.com/product_info.php?cPath=61_931&products_id=5666

arata cam ca o baterie CR2025 dar nu sint sigur, trebuie sa o scoti si sa te uiti ce scrie pe ea.

Iar telecomanda trebuie sa se deschida cu o surubelnita ascutita, are niste clipsuri de plastic doar. Trebuie sa incerci sa scoti partea care nu are butoane (din spate).

Uite si in engleza, daca nu ma crezi  :D

"Using either your fingertips, or if it is stuck a small flat edge screwdriver, pop off the back half cover (the side with no buttons, and away from the key portion) by prying away/off. You will see it is sectioned off. That rectangular cover pops straight off and behind you will find a single battery.

You will need a small pick or flat edge screwdriver to lift the edge of the battery out."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am schimbat bateria la telecomanda  este un CR2016 /3v (Volvo s40 2001) am sa incerc sa fac poze cum se desface cand ajung acasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am schimbat bateria, tot cu o surubelnita, numai ca eu nu am spat nimic.

Sunt cinci ''pinteni'' pe interiorul carcasei . Unul este in partea superioara a carcasei (in zona apropiata butoanelor) si ceilalti 4 in laterale (vezi foto). Se lucreaza cu finete ;D apesi pe surubelnita putin, iar apoi rotesti usor de aceasta. Bateria este CR 2016 dupa cum se vede si in poZna ;D

post-72-12877873647749_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

MULTUMESC mult ,domnilor ! :D :D Am deschis telecomanda si nu am spart-o ! ;D Poza cu telecomanda desfacuta si pasii de urmat mi-a fost de un real folos. Bateria este un CR2016. Multumesc inca o data  :-*:-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai... draga mea nelly, ar fi trebuit sa te infigi nitzel in ei, sa intre pe parts for volvos (vezi ca ai un banner cu un link in sus-dreapta) si sa-ti comande frumusel o carcasa noua. Aveau si pe roz ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi mult ! Chiar nu stiam ce cadou sa-mi fac de ziua mea : o carcasa roz  ;D ! ::) Domnilor,inca o data,mersi.Telecomanda functioneaza ! ce-i drept,cam sparta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca doriti sa schimbati carcasa si o aveti identica cu cele din poza va pot vinde la pret de 40 ron buc

post-2546-12877873846429_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca doriti sa schimbati carcasa si o aveti identica cu cele din poza va pot vinde la pret de 40 ron buc

daca doriti sa schimbati carcasa si o aveti identica cu cele din poza va pot vinde la pret de 40 ron buc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now