ateo

Probleme Gogule.

21 posts in this topic

Salutare!

O mica povestioara. Saptamana trecuta facut explozie pe roata. Boon. Cumparat roata identica nu zic marca (sincer sunt varza) 215/55/r16 pt masina de firma nu zic marca (sincer e varza).

A trecut fix o saptamana si jbang, explozie pe alta roata.

Problema e, ca astia de la firma, nu vor sa imi deconteze a doua roata, si de aici dilema mea:

Ca sa nu scot bani din buzunar, pt ceva ce nu e al meu si care nu a fost vina mea (circulam cu 40/ora in Oradea), are ceva daca pun pe janta o anvelopa ce o aveam eu candva la Volvo-ul meu dimensiune 205/55/R16? Se strica ceva? Mentionez ca masina face in jur de 1000km saptamanal. Si o tin asa o perioada, o luna, doua, dupa care le zic la astia ca iar am o explozie (ca sa imi deconteze roata asta).

Va rog, astept sfaturi tehnice nu critici sau laude.

Merci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei sa faci miscarea pune-o pe spate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe fata o omori ca n-are acelasi diametru exterior (omori diferentialul)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci, asa banuiam si eu, vroiam sa o pun pe spate oricum. Acuma ce o fi o fi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zic si eu acum... Ce firma este asta care are Volvo in dotare si nu accepta sa schimbe o anvelopa cu probleme, mai ales pentru siguranta celui de la volan?

Sau poate la mine "japonejii" gandesc altfel...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zic si eu acum... Ce firma este asta care are Volvo in dotare si nu accepta sa schimbe o anvelopa cu probleme, mai ales pentru siguranta celui de la volan?

e o firma romaneasca, ce te mira ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E o firma romaneasca dar Volvo-ul este al meu. As vrea eu sa am Volvo si de firma  ;) Masina e un VW Passat. Si e criza. Si am mai avut o explozie saptamana trecuta. Cam nasol.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebare : ce ai facut cand roata a facut bum? eu n-am patit-o dar asi vrea sa stiu ce e mai bine de facut in asemenea situatie  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

stringi tare de volan si il ti drept

si din buci

:D :D :D

...CRIMINAL!  :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebare : ce ai facut cand roata a facut bum? eu n-am patit-o dar asi vrea sa stiu ce e mai bine de facut in asemenea situatie  ::)

in afara de ...

stringi tare de volan si il ti drept

si din buci

:D :D :D

nu pui frina ca disperatu' ca scapi de impozite....

poti sa te si rogi, ajuta ca apa sfintita !

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai daca stringi din buci mai poti sa pui frina?eu cred ca nu ca toata energia se duce spre buci si picioarele stau cuminti la locul lor adica nu pe frina,ambreiaj=care ai=si acceleratie

;D:D;D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca esti femeie poti inchide si ochii  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Very funny ha ha!

Deci, indiferent de viteza (prima explozie am avut-o pe spate la 140km/h, a doua pe fata la 40km/h), am redus finut viteza, n-am tras de volan si am ghidat masina, din inertia ei spre marginea drumului. Nu e nici de speriat nici de sa stai prea relaxat.

Cu toate astea, depinde f. mult si de masina.

Prima mea explozie pe roata a fost cu o Dacie cu care am ajuns intr-un sant de 5 metri. Problema mai era si carosabilul umed si compozitia acestuia (piatra cubica) plus ca era curba aprox 75 grade si panta aproximativ 10 grade. Am incercat tot ce se putea atunci, dar n-am avut noroc. Viteza masurata pe militieni a iesit la 40km/h, eu am declarat-o 50km/h (sincer, habar nu aveam ce viteza am avut).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Daca esti femeie poti inchide si ochii  ;D
Felicitari  xydexter, poti sa iti faci club cu iulirx  ::)

Inceputul e bun, dar mai este mult pana sa egalezi performantele lui iulirx in materie de mesaje antifeministe... :nana:

Ateo, scuze de offtopic. Iar despre ce ti s-a intamplat... bine ca nu "ai inchis ochii" si ca nu ai patit tu nimic. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic: ce sa fac irina, sunt si eu barbat, pot sa ma dezic de "reputatie"?  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate o sa te mire, dar si ca barbat poti avea reputatia ta, nu trebuie sa fie neaparat acea "reputatie".. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

gata, se deschide.....

glumesc !

ce-aveti dom'le cu mine ?

ce, n-ati vazut gaina sferica in vid ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai mai dragilor, nu va mai intepati. Explozia pe roata e o chestie destul de serioasa, care poate avea urmari grave. Sau nu. Si in momentele alea, faptul ca faci pipi in picioare sau sezand, chiar nu conteaza. Sunt o gramada de alti factori care conteaza. Dupa cum am spus si eu in povestile mele 1 explozie s-a soldat cu avarii de 26 milioane (nu uitati ca vb. de Dacia berlina), iar restul de 3 s-au soldat cu o janta strambata.

Conteaza providenta, drumul, masina, experienta, multe.

Asa ca,... iubiti-va!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea....?? MAI DATI SI O FUGA PE LA BISERICA....PACATOSILOR!!! ;D8)::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

feraru3333 : esti pe pomina, am ras dimineata asta pt tot week end-ul, sa traiesti, merci muuuult de tot  :D :D;

chestia cu acatistul o las  pt urmatoarea reincarnare  ;D

CpNmTboooo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now