Sign in to follow this  
Followers 0
mihai_s40

computer de bord....am sau nu ?

13 posts in this topic

abia am luat azi un s60, si nu stiu mai nimic despre masina asta. ce am citit pe net nu m-a lamurit deloc

am sau nu computer de bord ?  si ce ar trebui sa arate acel afisaj ?

la s40 imi arata range,consum instant, mediu,temperatura exterioara.

s60-ul vad ca are un buton in capatul manetei de semnalizare, si imi scrie ceva in dreapta in bord, in germana. oricum, ce scrie nu are legatura cu consumuri, temperaturi, range, etc. e un mesaj cred.

acel ecran din dreapta bordului am vazut ca arata (tot in germana) daca e vreo usa deschisa, ce bec e ars(am schimbat becurile de frana).....dar as vrea sa pot vedea range si consum :(

de fapt intrebarea e mai simpla, dar am complicat-o eu :  exista s60-uri la care sa NU ti se arate informatiile care ma intereseaza pe mine ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot pe maneta de semnalizare (stg) tre sa ai o rotita (defapt un cilindru-manson) cu roll de scroll cu care te uiti prin meniu. Obligatoriu ar trebui sa ai acolo toate functiile enumerate de tine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai.....rotita nu are :( .....asta inseamna ca nu pot vedea acele chestii.....daca iau maneta cu tot cu rotita pot avea acces la functiile astea ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu poti avea acele functii doar din rotita tre sa descarci un soft in masina,e optionala treaba si se poate face la dealer autorizat

Share this post


Link to post
Share on other sites
:) multumesc de raspuns.  deci Nu are computer de bord, dar se poate activa la reprezentanta, dupa ce imi iau si maneta corespunzatoare . e bine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar trebui sa ai un display in dreapta unde sunt martorii (presiune ulei, frana de mana trasa, dstc, abs etc) iar in stanga ar mai trebui sa ai un display pe care sa fie afisate informatiile enumerate de tine+ erorile, inclusiv cand e o usa deschisa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aha.....pe ala din stanga imi apare cand e usa deschisa.

dar nu am rotita pe maneta aia de la semnalizare. doar un buton in capat, care am observat eu ca imi afiseaza un mesaj in momentul apasarii....si atat.

imi scrie asa " sie haben o mittelung/en "  care , dupa cautari pe dictionare interpretez ca "nu aveti nici o atentionare/eroare "

asta e singurul lucru care apare cand apas butonasul de pe maneta de semnal.  trag eu asa o concluzie ca butonul ala face un fel de diagnoza sumara asa, si cand sunt probleme le arata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am eu maneta cu rotita daca esti interesat sa o schinbi

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa inteleg ca ai reusit sa dai 330-ul?

Sa stapanesti cu placere S60 si bine ai revenit printre noi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand apesi butonul din capatul manetei nu face nicio scanare, te informeaza cate mesaje ai, asa cum ai spus si tu.

Daca ai erori, apasand pe butonul acela le poti citi pe toate, la fiecare apasare iti afiseaza urmatoarea eroare. Erorile sunt insotite si de aprinderea unui martor in bord sau a triunghiului de avertizare care va fi rosu sau portocaliu in functie de gravitatea erorii.

Cu ajutorul rotitei (care tie iti lipseste) iti arata diverse informatii (consum instantaneu, consum mediu, nr de km pe care ii faci cu benzina din rezervor si viteza medie).

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa inteleg ca ai reusit sa dai 330-ul?

Sa stapanesti cu placere S60 si bine ai revenit printre noi :)

da, am dat 330 :) . mi se pare extrem de moale s60-ul si muuuult mai lenta....incerc sa ma obisnuiesc cu reactiile diferite.

am eu maneta cu rotita daca esti interesat sa o schinbi

zi-mi un pret , ca e pe lista de cumparaturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0