Sign in to follow this  
Followers 0
lik1999

Intrebare

14 posts in this topic

Salutare si bine v am regasit.

Am si eu  o mare intrebare pentru posesorii de s/v 40 diesel

POate sa mi spuna si mie cineva ce motorizare este mai buna..cea de 102 / 116,care dintre ele "trage,fuge" mai bine ,banuiesc ca amandoua sunt la fel de silentioase fiind comon-rail.Si care ar fi defectele ...si nu in ultimu rand care dintre ele mere chipuita mai bine  ;D.Va multumesc mult :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

E acelasi motor, de provenienta Renault. cel de 116cp are turbina cu geometrie variabiala. Cel de 102... cred ca e fixa, dar nu sunt sigur.

Preferabil este cel de 116cp. La chiptuning cam amandoua castiga ~30cp[glow=red,2,300][/glow]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles..mersi mult.

Dar mai am o "problema".. cum pot testa turbina sa vad daca merge..ca deh am impresia ca nu prea functioneaza,ori ea..ori electrovalva aia..la drum intins am un consum de 8 %..avand un motor de 1.9 95 cp nu cel de 2.5 d5 ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un motor cu turbina dusa se simte la condus... trage mai prost decat un aspirat, te rogi de el sa se miste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mergi pe varianta de 115CP, trage foarte bine, e silentios, consumul este decent.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un motor cu turbina dusa se simte la condus... trage mai prost decat un aspirat, te rogi de el sa se miste.

Tocmai,aveam ce ma ruga de el ..la drum intins.abia mergea..problema furtunul care vine de la intercooler fisurat ..deh..schimbat acuma si merge ca ininte..parca putin mai bine.Multumesc mult :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deranjez din nou..cu inca o intrebare..

Stie cineva ce motorizare de laguna am(70 kw 95  cp) din 99 11.. pentru ca sunt mai multe modele si nu stiu care dintre ele,urmatoare..daca vin unele componente de motor de laguna la mine,cum ar fi debitmetru,turbina,injectoare,poma..de la ce model..motorizare..naiaba sa o ia:))..multumesc mult :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai motorizare de Laguna, nu exista Laguna cu injectie indirecta si 1.9L .

Motorul este 1.9dT si se gaseste pe Megane din 96-97 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai motorizare de Laguna, nu exista Laguna cu injectie indirecta si 1.9L .

Motorul este 1.9dT si se gaseste pe Megane din 96-97 .

Pai care megan cel de 98 / 102 cp?

ps:raman dator cu o bere pentru treaba asta :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai motorizare de Laguna, nu exista Laguna cu injectie indirecta si 1.9L .

Motorul este 1.9dT si se gaseste pe Megane din 96-97 .

Al lui e injectie directa. E din '99 masina si are 95cp (D4192T2).

Injectia indirecta este la motoarele de 90cp (D419T).

...Dar in fine, motorul similar cu al tau ar putea fi "F9Q turbo 1.9 dTi (turbo-charged direct injection) (98 hp)"

Multa bafta! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate mai Adi, am omis acei 5cp, ala de 95CP este injectie directa si este ala de 100cp de la Reno, atat pe Megane cat si pe Laguna .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rog si eu un utilizator al acestui forum sa imi  spuna unde se afla EGR.Ma bate un gand sa l curat,sunt curios daca merge diferit dupa.Multumes & O Zi Buna :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din nou tot eu..cu intrebari stupide :D

Se aude un fasait la relanti, dar masina trage bine pana la 3000 rpm in treptele 2 si 3, dupa nu se mai simte nici un efect.Iar cu a 4 a trage putin mai greu..si tot asa.Poate fi vreo problema?Vreun furtun fisurat ?Multam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot veni vorba..as vrea sa imi schimb bordul.As dori sa pun model 2003 cel cu 4 cadrane.Trebuie facuta vreo modificare / sunt aceleasi mufe? Seria la noul bord ar fi 30623048G.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0