Sign in to follow this  
Followers 0
Guest MH-04-ZMW

Problema ceasuri de bord

10 posts in this topic

Salut am si eu un volvo d5 si de vreo 2 zile mi se sting ceasurile de bor sau numai imi apare nimik pe computeru de bord si de astazi numai se aprinde decat becu de la motor si atat in rest nimik.Ce as putea face?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Este o problema frecventa la S60-S80  diesel de pana in 2004 an de fabricatie si se datoreaza unui cip Motorola. Scormoneste pe forum cu ajutorul comenzii "search" si ai sa gasesti mai multe topicuri despre acest subiect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

te ajut eu cu altu ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cauta-l pe Bogdan G pe acest forum. E mare meserias, exact in problema ta. Succes! ;)

PS: Daca ti-o repara, sa-mi dai de stire sa ma duc sa-mi iau comisionul  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca dispui de banuti mai bine iti cumperi unul second (ca sa nu zic unul nou de la reprezentanta pt care te lasa aia si fara chiloti  ;D) dupa 2004 an de fabricatie . "Conjudeteanul " meu Ionut are sh si e de incredere. Fratele meu are aceasi problema la un S80 si desi  am dat jos bordul si am refacut de cateva ori lipiturile  tot face cum vrea el,deci singura rezolvare si pt. el este un bord sh dupa 2004.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Misule cate borduri ai reparat tu pana acum ? Eu dau garantie la lucrare si primul bord care mi-a picat dupa reparatie a fost al lui Alecxica si a tinut 18 luni, asa ca astea sunt povesti iar la bordul SH nu ai garantie si nu stii cand pica, e valabil si pt modelul nou de bord .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar nu inteleg de ce te agiti asa. Dupa cum am scris ,am refacut lipiturile la bordul masinii fratelui meu, singur l-am demontat si lipiturile le-a facut un prieten cu aparat de suflat aer cald. Nu cred ca am scris undeva ca ma ocup cu asa ceva si nu fac concurenta nimanui. Doar i-am dat omului niste sfaturi.

                                                              Peace! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai spus asa: "am refacut de cateva ori lipiturile  tot face cum vrea el,deci singura rezolvare si pt. el este un bord sh dupa 2004." 

Este fals, nu toate bordurile dupa 2004 merg puse pe masini mai vechi iar faptul ca prietenul tau nu a stiu sa repare bordul nu inseamna ca rezolvarea este alt bord.

Nu am zis ca-mi faci concurenta, doar ca nu alt bord este rezolvarea problemei, pot disparea informatii vitale schimband bordul, tocmai de aceia VOLVO recomanda cand schimbi bordul sa copiezi informatiile din cel vechi si sa le pui in cel nou.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.

Asadar... chiar daca postarile sunt vechi eu sunt nou pe aici si am aceeasi problema cu bordul. Raman doar pe beculetul de la motor functional in rest cand merge cand nu merge.Ar fi cineva cu ceva informatii mai detaliate pe aici si cu ce varianta sa aleg pentru a functiona frumosul tablou de bord?

volvo1.jpeg

volvo2.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0