Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

xgabriel

Vand / schimb renault megane. Exclusiv pt pretentiosi!

22 posts in this topic

Cine vreasa cumpere sau sa faca schimb cu un megane 2, berlina, din 11/2006, modelul face lift de luxe privilege,  1,5 DCI, 101 CP, full extra (computer de bord, full electric, clima, senzori ploaie/parcare/lumini, tapiterie piele bej cu textil, pilot automat, jante OZ, cauciucuri de iarna noi), culoare deosebita (grena metalizat), carte service, cumparata de la reprezentanta RO, 75 000 km, distributie schimbata, impecabila, folosita numai pt mers la serviciu, sa-mi dea un telefon la 0766372604. Ocazie!!! Masina nu are vicii ascunse! Exclus samsarii!

Share this post


Link to post
Share on other sites

e cam greu sa vinzi un renault megane pentru pretentiosi, pe un forum pentru  VOLVLO!!!!!!

succesuri!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mah... daca omu' de pe forum are pretentia sa-si faca un downgrade serios de la VOLVO... cine stie ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum sunt costurile de intretinere la Renault?

Cu ce model de volvo te-ai gandit s-o schimbi?

Golful l-ai dat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe data de 13  sa postezi  anunturi  cu  ,,vand .......... masina franta" si culmea fericirii sa gasesti cumparator tot pe 13, dar la anul ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine vreasa cumpere sau sa faca schimb cu un megane 2, berlina, din 11/2006, modelul face lift de luxe privilege,  1,5 DCI, 101 CP, full extra (computer de bord, full electric, clima, senzori ploaie/parcare/lumini, tapiterie piele bej cu textil, pilot automat, jante OZ, cauciucuri de iarna noi), culoare deosebita (grena metalizat), carte service, cumparata de la reprezentanta RO, 75 000 km, distributie schimbata, impecabila, folosita numai pt mers la serviciu, sa-mi dea un telefon la 0766372604. Ocazie!!! Masina nu are vicii ascunse! Exclus samsarii!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anuntul asta e pe toate forumurile auto ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Serios, chiar vrea cineva sa schimbe un S80 T6 pe un megane dci? ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da vrea cineva sa schimbe un T6 cu un Megane sau Laguna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ar fi break, si as primi ceva diferenta as da S40-ul T4 pe Megane-ul dCi de mai sus.

T4 - 200cp, an 2001, 107.4xx km, stare impecabila. Deci variante de schimb se pot gasi.

Doar ca va consuma dublu fata de Megane, va fi mai vechi fata de Megane si se va vinde la fel de greu ca si Megane :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred c-a mai intrat pe forum. Mai asteptati cateva luni ca o sa apara cu vreun Logan la schimb. Si da, daca era break cred ca avea o sansa la un schimb. Ma cam indoiesc ca exista cineva dispus sa schimbe o masina premium pe o chestie facuta in turcia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E facuta in Franta, fiind berlina. Sedanul e facut in Turcia.

Primele doua marci la care ma uit cand caut o masina sunt: Renault daca vreau ceva ieftin si bun, si Volvo daca vreau ceva mai scump si foarte bun. De la Volvo nu imi plac modelele "nascute" in era Ford. Daca Geely va face din Volvo o marca de taraba, o sa ma orientez spre un Renault bine echipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In afara de clio rs nu prea vad nimic la renault ieftin si bun. Megane 2 dci, am un coleg mai in varsta care a dat 16000 de euro pe el acum 3 ani, intre timp a ajuns ca valoare la vreo 7000, plus ca a mai bagat vreo 4000 de euro in diverse cum ar fi cutia de viteze si o pompa de injectie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Renault ieftin si bun? O fi ieftin la cumparare, la intretinere se apropie de volvo. Intereseaza-te cat costa schimbarea distributiei la Megane.

PS ce intelegi tu prin berlina? Care-i diferenta intre berlina si sedane? Eu ma refer la modelul cu portbagaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Megane Berline - este cel hatchback (2 volume)

Megane Sedan - este cel in 3 volume

Am avut asa: Renault Clio din 1996 (2002-2003), Renault Laguna 1 (2003-2006), 1.9dCi din 1999 (motorul preluat de volvo pentru S/V40 din 2001 pana in 2004) , Laguna 2 din 2001 1.8 16V (2006-2007).  Pe langa astea, pentru scurt timp in 2007 (~ 2luni, erau de vanzare) am mai avut 2 laguna 1 (1.8 si 1.6 16V din 99 respectiv 2000 ). Acuma am pentru firma un Renault Trafic 1.9 dCi 2003. Pentru pariniti am cumparat o Laguna 1 din 1998 , 1.8 16V.

Deci, in materie de om care a INTRETINUT si intretine un Renault este greu sa aflu noutati despre preturi, comfort, fiabilitate, rezistenta in timp.

Am avut V40-ul care l-am dezmembrat (am umblat cu el fix 2 luni), S40-ul care il am acuma(din 2004 la mine) si de care nu o sa ma despart curand atat -cat tine de mine, si am mai avut un V40 pentru ~ 2luni, adus din Germania si vandut si ala.

Asa ca, stiu ce inseamna si sa intretii un Volvo. Daca la un S40 nu gasesti bara fata decat originala la un pret cu 4 cifre in RON, la orice Renault gasesti o bara aftermarket pana in 150 de euro pe alese. Volvo are motoarele de 1.9 diesel de la Renault pe S/V40, Laguna avea 2.0 16V de la Volvo, deci este normal sa fie preturile la distributie asemanatoare.

Printre astea s-a mai ratacit si un ford Mondeo TDDI din 2001 de 116cp, timp de ~ 1 an (dupa ce mi-am accidentat V-ul, am adus cateva masini sa le vand in Ro - cele doua laguna din 99 si 2000, V40-ul - pe care le-am vandut in maxim 2 luni dupa ce le-am adus si Fordul, care l-am dat mai greu) asa ca am intretinut si un Ford.

Raman la parerea ca cea mai convenabila marca non-premium este de departe Renault.

Share this post


Link to post
Share on other sites

inchidem topicul asta sau il transformam in istoric despre...mirobolantul renault ?...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu e vorba despre un mirobolant Renault Megane de vanzare sau schimb cu Volvo? De ce sa-l inchideti?

Iar pe un forum auto, se pot invata destule... nu e cazul sa ramanem in clisee de genul "e nemtzeasca domle, e marfa"

Sau daca vreti sa ramaneti, puteti sterge ce s-a scris...

Share this post


Link to post
Share on other sites

topicul suna asa: 

Vand / schimb renault megane.

Cine vrea un schimb, e binevenit. Cine nu, nu scrie.

Deci, la subiect.  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrixxx, multumesc pentru interventie. Masina isi cauta in continuare un nou proprietar. Desi am mai pus anuntul pe cateva forumuri prioritar ramane schimbul cu un volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina s-a vandut azi unui sef de service de la reprezentanta Renault.

Topicul se poate inchide!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.