cristianc

Cum ati reactiona?

21 posts in this topic

Cum ati reactiona daca un ticalos va depaseste ,va da oglinda peste cap, va freaca bara fata si fuge?        Eu am mers la politie si am fost tratat ca un infractor.Ticalosul (pe care il cunosc ptr ca locuieste in apropierea localitatii-chiar si azi l-am vazut)s-a prezentat la politie insotit de un prieten,probabil,cu "un gipan cat drumu"-expresia apartine unui elev politist aflat la momentul respectiv in practica la postul de politie si a declarat ca masina lui este stricata si nu a circulat cu ea.Bineanteles a fost crezut si nu a fost verificat iar pe mine,care eram in masina cu trei invatatoare (moralitate de nediscutat) m-au intrebat daca am vazut bine nr masinii.Totul s-a petrcut la ora 13 cer senin, drum drept,fara intersectii-asta ca sa citez din formularul pe care mi l-au dat sa-l completez.Am cerut totusi un nr de inregistrare si dupa o saptamana nici un raspuns.Ar fi trebuit sa sun la 112 ptr ca atunci se inregistreaza apelul si trebuie sa rezolve problema.Si sa nu-i musti de gat atunci cand ii prinzi la inghesuiala?????Mama lor!!!!!     

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu ti-ai facut traba. Mai trebuie sa si-o faca si politistii.

P.S. As fi facut la fel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai... Nelu... tu ca reprezentant atat al "organului" cat si ca om... ce sfaturi i-ai putea da in afara de "resemneaza-te daca ei n-au chef, n-o sa rezolve nimic"...? Se poate merge mai "sus" in ierarhie si sa apeleze la altcineva ? Se poate face vreo plangere, cum ameninti de ex. asiguratorii cu CSA-ul daca nu-ti platesc daunele ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la 30 de zile, trebuie sa aiba rabdare. Acesta este termenul legal de solutionare al unei petitii. Dupa, mai putem discuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Petitie ....care in mod legal nu exista , atata timp cat nu are un numar de inregistrare ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Petitie ....care in mod legal nu exista , atata timp cat nu are un numar de inregistrare ;)

Nu lucrez in domeniul asta dar, ma gandesc ca s-a eliberat o dovada de reparatii care are un numar de inregistrare, de asemenea si declaratia data.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretic asa ar trebui ....dar omu sustine altceva

.Am cerut totusi un nr de inregistrare si dupa o saptamana nici un raspuns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot mai asteptati renasterea sistemului...in romania ?...Hmmm

You may say that I'm a dreamer

But I'm not the only one

I hope someday you'll join us

And the world will live as one...

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai ai nr aluia de te-a atins" ?  numarul de imnatriculare ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

se poate rezolva si pe alta cale ...  fara numar de inregistrare, raspuns in 30 de zile .. 112 .. etc ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai completat foaia de accident? ti-a dat dovada de reparatie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@cristianc, eu unul i-as rupe capul, la propriu cu o bata de baseball, reversul medaliei este ca dupa ce faci asta trebuie sa dai niste declaratii la politie dupa care sa te prezinti in instanta, eu asa am facut si a meritat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ne strangem mai multi si-l sorcovim nitel, ce ziceti?  ;)

Daca are si ceafa groasa si lant de aur ca pe deget cu atat mai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca are lantzu gros e beton, il facem zgarda si iesim cu animalu biped la plimbare ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma duceam dupa el si sunam la 112

Cu politia nu rezolvi nimic (nelu, fara suparare, n-o lua personal). Cand mi-a lovit unul masina (am pov deja) si n-a vrut sa-si recunoasca vina am tinut sa mergem la pol in mom ala. Politistul mi-a zis ca nu era neaparat nevoie sa mergem impreuna (ala se plangea ca avea treaba si l-am tarat eu cu forta). Cica era de ajuns sa notez numarul si puteam sa merg singura ca se ocupau ei. I-am zis direct ca nu cred in eficienta serviciilor lor si ca n-as fi facut rost de rca-ul aluia in veci. I-a picat fata. Dar asta e adevarul. M-a ajutat politia doar ca l-a scos pe ala vinovat. Desi cred ca trebuia sa-i ia carnetul nu doar sa-i dea puncte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Militia nu se implica, e decor sau fundal, zicetii cum vreti; am patit la fel si nu i-a luat carnetul aluia care a fugit de la locul accid, nici RCA, nimic decat o amenda din care a platit jumatate; stie cineva daca s-a modificat codul rutier sau cum i-o fi zicand?  :rant:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretic asa ar trebui ....dar omu sustine altceva

De aici, nu rezulta clar daca are sau nu vreun numar de inregistrare. Poate ne lamureste omu exact. Oricum, in situatia cand se produc avarii oricat de minore la ambele autoturisme, nu iti pierzi timpul cu declaratii de martori, prima data te duci si verifici autoturismele implicate pentru a constata avariile, le pui unele langa altele, tragi concluzii si abia apoi te ocupi de martori. Un politist daca vede pe un autoturism urme de avarii care s-ar putea regasi si pe autoturismul care ar fi creeat acele urme, cred ca prima data s-ar duce sa verifice si celalalt autoturism indicat de partea vatamata, chiar daca posesorul acestuia spune ca acesta a fost stricat la data producerii evenimentului.

Daca urmele nu sunt clare, este mai greu de constatat, de aflat adevarul.

P.S.

Cand am avut S 60 ciul, in parcare la Real, la iesire, pe sens unic, la un moment dat, m-am enervat ca am ocolit vreo 3 masini ce erau pe invers si spre al patrulea, m-am dus cu viteza, m-am gandit ca o sa ne frecam oglinzile si asa a fost. Aveam geamurile deschise amandoi, am oprit, am dat un pic inapoi, l-am intrebat daca este vreo problema el a stambat putin din gura ca, oglinda lui, l-am intrebat â€Cee?â€, si nu a mai spus nimic. M-am dus mai departe si cand am ajuns acasa, m-am uitat la oglinda mea si nu se vedea nicio urma.

Cu S 40 ciul asta nou, am mai frecat o oglinda in trafic. Fara sa-mi propun asta. Dupa impact am oprit pentru ca m-am speriat. Am verificat cum sta treaba si, nici de data asta nu am vazut urme pe oglinzi. A mea are la extremitate semnalizatorul din sticla si nu are ce se beli, numai daca eventual il sparg iar cealalta oglina s-a rabatat si cedand, nu s-a avariat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai sa va lamuresc!De autorizatie nu am nevoie ptr ca e totusi VOLVO si oglinda functioneaza atat reglaj cat si incalzire (chiar daca politistilor le-am spus altceva  ;D )iar pe bara nu a ramas decat vopsea si o mica zgarietura.Pe mine nu m-a deranjat decat gestul ticalosului si atitudinea politistilor care l-au crezut, fara sa verifice ,iar pe mine nu m-au chemat atunci cand s-a prezentat la politie ,lasandu-ma sa cred ca sunt chior sau nu cunosc literele.Am doi cumnati politisti(in alta localitate) si am apelat la unul din ei sa vada ce se intampla. Dupa o discutie cu politistul de la circulatie  acesta ii spune ca probabil era baut si de aceea a fugit!!!!Este cunoscut ca un "cal breaz"deoarece a mai fugit de la un accident si a fost prins dupa 25 km cu baraj de politie!!!Nu e din categoria celor cu "lant gros" bun de lesa dar este in lesa la "un stapan"influent care isi apara valetul.Ieri dupaamiaza l-am vazut conducand masina care avea de data asta oglinzile negre. Macar ma bucur ca i-am dat de lucru!!!Eram pregatit sa calculez consumul(atunci cand s-a petrecut evenimentul) si nu aveam benzina decat ptr 100km-a fost salvarea lui ptr ca nu umblu fara benzina si in acel moment nervii mei erau prastie -in mod sigur faceam o prostie de care urma sa-mi para rau.Sper sa ne intalnim la Paltinis si o sa vedeti ca nu am nevoie de ajutor sa calc in picioare un gunoi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut incident din asta cu unu cu un jeeeep mare si nu a vrut la Politie ca nu ae timp,eu am avut si am mers la sectie,am declarat si mi-am vazut de treaba

Si sa vezi minune in 2 sapt primesc un tel de la militianul la care am declarat acc. ma roaga frumos daca pot veni la sectioara ca a venit cotetarul cu jeeeep-ul si sa vezi minune a ramas fara permis si a primit cado o amenda de vreo 500 Ron

Super tare frate!

Se face treaba si-n Romanica!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai sa va lamuresc! De autorizatie nu am nevoie ptr. ca e totusi VOLVO si oglinda functioneaza atat reglaj cat si incalzire... iar pe bara nu a ramas decat vopsea si o mica zgarietura. Pe mine nu m-a deranjat decat gestul ticalosului si atitudinea politistilor care l-au crezut, fara sa verifice, iar pe mine nu m-au chemat atunci cand s-a prezentat la politie, lasandu-ma sa cred ca sunt chior sau nu cunosc literele...

N-ai avut nevoie de autorizatie, n-ai primit numar de inregistrare. A fost optiunea ta. Daca solicitai, primeai si una, si alta. Cand l-au chemat pe el, nu era obligatoriu sa te cheme si pe tine, daca nu a fost o lucrare inregistrata. Daca era, obligatoriu te chema la confruntare daca el nu recunostea fapta, confruntau si martorii si intocmeau procese verbale de confruntare pentru fiecare confruntare efectuata.

Eu, am solicitat dovada de reparatii pentru fiecare zgarietura, oricat de mica. Pentru cea de pe bandou, revopsitul la reprezentanta a costat 300 lei iar pentru cea de pe spoiler, a costat 900 lei.

Pentru cauzele care nu se cerceteaza din oficiu, cercetarea se efectueaza la plangere prealabila. Daca vrei depui, daca nu, nu. Optiunea ta. Eu de regula depun pentru ca vreau ca cei care comit pagubele atunci cand le-ar fi putut evitat, sa fie trasi la raspundere sau purtati pe drumuri pentru a se reduce numarul nesimtitilor.  :nono:

Numai bine.

post-952-12877874788991_thumb.jpg

post-952-12877874794012_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu pot compara!Are totusi 12 ani si multe "bube"mai rele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now