Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

kadudu

Jante aliaj aftermarket-carcteristici

3 posts in this topic

De ceva timp ma bate gandul sa-mi targ niste jante de 17.

Jantele pe care le am eu pe masina sunt 6,5jx16. Cele originale pe s60 sunt din cate stiu eu 7,5jx17 ET40. La ce se refera ET-ul . As vrea ca cele noi sa-mi creasca putin ecartamentul (la S60 e o problema cu frecatul in contraaripi. Daca pui jante de 17 trebuie scazut unghiul de viraj al rotii si creste implicit diametrul de bracaj de la 10,8 la 11,8 metri si nu ma prea incanta).

Un ET mai mic scoate janta mai inafara? sau e invers. De exemplu un ET 42 cu cati mm scoate janta in afara?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

ET = 0 inseamna ca portiunea jantei unde se prin prezoanele este chiar in mijloc. O valoare pozitiva baga janta in interior si o valoare negativa o scoate in exterior. Jante cu ET negativ nu am vazut decat la dube, camione etc. cu jante jumelate. Valoarea ET-ului este exprimata in milimetri

Atentie insa sa nu se depaseasca 5-10mm fata de valoarea standard pentru ca vor incepe problemele de realiniere a volanului, usurarea sau ingreunarea directiei, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, ai cumva jenti ptr un volvo 122 s AMAZON, dimensiunea intre gauri este 5X108, dar trebe sa fie un pic intoarse si ff inguste.pe 15 '' si spite... ceva.Astept raspuns pe mail.pls

Share this post


Link to post
Share on other sites