adicluj

Volvo S40 cutie de viteze

9 posts in this topic

Salutare. Ma numesc Adi si sunt din Cluj-Napoca. De aproximativ 2 luni jumate am cumparat un Volvo S40 din Germania cu 14.000 de euro, model pe benzina din anul 2005, 140 de cai putere, 58000 de kilometri la bord de la reprezenta Volvo, 1800 taxa de prima inmatriculare  ::)

Acum o luna mi s-a stricat pompa de servo si a trebuit sa duc masina la Oradea (in Cluj nu este service Volvo) sa imi schimb piesa. 30 de milioane jos si am adus-o acasa. De 2 zile am impresia ca intra foarte greu in viteza. Nu caraie, nu scartaie, doar agatza putin mai ales in viteza 1. Nu se inatmpla chiar tot timpul ci la interval de o ora doua sa spun. Aveti idee ce ar putea fi? Are ceva cutia sau sunt eu paranoic?  :)Si mai am o intrebare. AM deja 60.000 de kilometri si vreau sa plec zilele astea pana la mare. Se inatmpla ceva daca fac revizia de 60.000 la 62.000 de kilometri sa spun? Si as fi recunoscator daca mi-ati putea spune daca v-ati intalnit cu aceasta revizie si cat v-a costat. Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru "agatatul" intr-a I-a, verifica daca ai ulei la nivel in cutia de viteze. Si mie-mi mai face figura, insa numai cand e rece cutia, insa masina mea are 183.000km, deci s-ar explica :)

Revizia poti sa o faci linistit si la 62.000, masina nu e turbo asa ca nu conteaza extrem de mult daca uleiul e putin mai imbacsit, in 2000 nici nu se simte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Am si eu aceasta problema la 50.000km rulati, cred ca asa e la toate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Acesta este primul meu mesaj aici, asa ca va urez mai intai sa aveti spor in toate si numai bine!

Sunt si eu posesorul unui S40 2.0D Momentum, noiembrie 2007. O sa va povestesc altadata si altele despre el. Acum doar ceva ce ma streseaza putin. Ori sunt eu neindemanatic (varianta cea mai putin probabila) ori si la mine cutia agata putin (~) in viteza a doua. Stiti ceva despre asta? Ma supara ca ma lasa cand mi-e lumea mai draga, cand intru in vreo intersectie... Si are numai 2000KM.

In rest, masinuta e super. Ma simt bine in ea, si sunt incantat de faptul ca sunt extrem de rarutze, nu le vezi la tot coltul (vezi Audi A4, Q7 etc.).

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am s40 2.0 2006 si la fel, imi intra greu in a2a

pana acum am crezut ca mi se pare ..dar vad ca mai aveti si altii problema asta

solutii careva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am s40 2.0D model 2008-am 7000km.

nu am probleme cu vit. a 2-a. Oricum fiind in garantie (s40 din nov 2007) ar trebui intrebat dealerul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

la mine intra foarte bine in viteza desi aveam 152.000km dar problema este ca nu mai iese din a 5-a  ;D ;D ;D,ai dreq cu cutia lor renault si cu uleiul lor special

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceeasi problema am si eu cu a I-a, cel mai greu imi este in oras, cand plec de la semafor!! >:(

V40-ul meu are 171.ooo km parcursi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La S40 lu tata,1.6D,2005,70.000km,nu pot sa imi dau seama daca agata...dar ideea e ca trebuie sa folosesti ceva forta atunci cand bagi in viteza,indiferent de treapta...ceea ce nu e neaparat rau...uneori chiar imi place sa folosesc putina forta mai ales atunci cand am chef sa ii dau.

uneori nu vrea sa intre in marsalier,decat daca apas iar ambreiajul...la asta va referiti cand spuneti ca agata?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now