Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

catalinfcs86

statie JOPIX 3003 40w 1000ron

22 posts in this topic

Ma scuzi ca deranjez dar Jopix 3003 este un model foarte vechi ce a fost inlocuit de Jopix ITACA, aceasta statie noua costa 600RON si are 2 ani garantie iar de modificat la 40W costa 100RON, deci cu 700 RON iti iei o statie noua mai buna decat asta a ta si cu garantie .

La 850 RON imi iau statie Prezident Jackson Clasic, e cu vreo 10 clase peste .

Succes la vanzare dar poate la 400 RON ca o ITACA second cu antena cu tot se vinde la 600 RON si antena adevarata de 2M nu jucarie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumim Bogdan pentru atentionare ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Negociezi din 6 ca tot e de mana a doua  :rolleyes2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Romania/EU in CB legal este 4W. Tot ceea ce este peste in CB este ilegal. Se fac si controale in trafic aleatoriu de catre Politie si IGC. 4W si o antena buna sunt mai mult decat suficenti pentru trafic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am una de 40W si nu am avut probleme in RO, problema e ca degeaba ai emisie daca nu ai receptie si pe turisme nu ai receptie buna din cauza dimensiunilor .

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am statie de peste 1 an si nu am intalnit controale in trafic.........si am ditamai stalpul de antena pe masina. cu un amplif de 100W e buna orice statie de 4. important e ce stie sa faca nu ce putere are cand o cumperi !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am un Kenwood TS-2000 si cu asta m-a verificat odata IGC-ul la un filtru de politie in Orastie. Avantajul este ca masoara puterea activa (ce iese din statie) si nu puterea aparent radiata (cea din antena), asta inseamna ca poti sa ai si numai 4W si o antena de 6db castig, adica 24W aparent radiat..... M-au luat dupa antena (171cm) dar am stiut dinainte unde stau, sunt si autorizat si ascund frecventele alea in care ascult sau emit cu 100W. Acuma m-am obisnuit sa merg cu portabila (Vx-7R) agatata pe bord si nu se vede nimic. Receptia e mai slaba numai cu bastonul ei dar in linie dreapta aud statii de la 5km si imi este suficent, plus ca nu sunt limitat de viteza la care pierd antena  ;D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai, daca voi tot butonati la statiile alea, cind mai aveti timp sa-i dati in goarna si sa fiti si atenti 100% ?  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai, daca voi tot butonati la statiile alea, cind mai aveti timp sa-i dati in goarna si sa fiti si atenti 100% ?  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

neah, ascult muzica buna cu sunet Dolby si peste ea discutiile de pe statie - si mai si filtrezi doar ce ma intereaza.. Nu-i pentru mine. Poate dupa ce iau citeva radare pe luna, ma mai gindesc  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu statii sau fara ... in Tm au venit citeva Loganuri Breack model de radar nou , ia ambele sensuri , memorare pe card .... nici un model de detector actual nu le simte... si nici de sters poza NU se mai poate ca ramane pozitia goala,la predarea turei se preda si cardul cu pozele.... asa ca pazea.... !!! 

>:(

daca tot vreti statii , Alinco modelul de Taxi in 2m is f ok .. si pe oras is f. ok, una second e maxim 350 ron. buna cam 25 w in emisie fara bagat mana in ea sa o aduci la 35-40 w ca deja esti out ... Succes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taxiurile nu folosesc banda de 27Mhz, ei au frecventa platita care este in banda VHF adica de la 30Mhz in sus .

Share this post


Link to post
Share on other sites

update de prets. statia 5 mil. si 6 mil. cu tot cu antena cu talpa magnetica antenta are 1.80 cred

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Bogdan G  Statie radio ALINCO dr-135  de la 140.000 - 174.000 , de la 145.000 la 160.000 e taxi la noi de la 160.000 - 165.000 is ,, tovarasii '' de la 165.000 - 174.000 iar taxi ... una de asta e maxim 350 ron SH , un atenex cu 3db magnetic cam 180 ron si auzi tot ce misca in oras, cu City band nu auzi dimineata cind se da imprastierea la ,, pozari '' si zona lor de raspindire.  :'(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marius nu cunosti alocarea frecventelor si dezinformezi aiurea. 144-146Mhz sunt radioamatori cu statut PRIMAR,146-147 MHZ CFR, 149-150Mhz Ambulanta si SMURD....157,4500-160,6000 Aplicaţii guvernamentale

Sisteme militare,160,9750 – 161,1250-161,4750 AplicaÅ£ii guvernamentale - Sisteme militare,161,4750 - 162,0500 Sistem de identificare automată la bordul navelor (AIS) (161,975 MHz ÅŸi 162,025 MHz),162,0500 – 165,2000 - AplicaÅ£ii guvernamentale- Sisteme militare.

etc..........

  ACESTE FRECVENTE SUNT UNICE IN TOATA TARA, si nu e diferita Timisoara de restul tarii.

Tabelul este aici: http://www.igcti.ro/Portals/57ad7180-c5e7-49f5-b282-c6475cdb7ee7/TNABF.pdf

  Hai sa incercam sa oferim niste informatii corecte daca tot vorbim aici. De asemenea CB band este cat se poate de legala, pe cand detinerea unei statii neautorizate in alte frecvente fara autorizatie personala este ILEGALA. Noi incercam aici sa facem lucrurile legal, nu sa incurajam ilegalitatile. Asa ca e de preferat sa oferi solutii legale la problema asta si nu ilegale.

  BogdanG are dreptate! CB-ul este legal si este extraordinar pentru trafic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ALINCO dr-135 nu este CB si oricum suntem pe langa subiect rau .

Succes la vanzare Catalin !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites