contdezactivat

Cum sa rezolv problema zgarieturilor provocate de stergatoare?

10 posts in this topic

Salutare!

Ma intreb ce se poate face, ca sa nu mai apara astfel de urme circulare, de la stergatoare... nu era de ajuns ca aveam pe parbriz, acum, de cand am stergatoare la faruri, au inceput sa apara si acolo.

La parbriz am facut polish o data si a tinut mai mult de o gramada...

Ar putea fi o solutie stergatoarele siliconice? Sau tot asa se intampla si cu alea?

Merci.  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se intampla la fel si cu cele de tip 'lamela' ... nu stergatorul iti zgarie geamul ci particulele de mizerie care se interpun intre lama si sticla.

solutia ... nu mai sterge parbrizul ... cand nu mai vezi, opresti la prima spalatorie si aia e :) :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi, rezultatul la polish parbriz a fost buna? Merita? Cat costa?

Vreau sa fac si eu, am mai multe zgarieturi, dar mai intai vreau sa te intreb daca merita.

Mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut eu singur polish-ul la parbriz... de costat, m-a costat numai tubul de PREVENT.

Am curatat bine si degrasat parbrizul inainte, am testat pe o zona mai putin la vedere, dupa care am purces la treaba.

Nu am insistat f tare ca mi-a fost frica sa nu provoc efecte optice... zone in parbriz prin care sa se vada "altfel". :)

S-au rezolvat numai zgarieturile/punctuletele superficiale... ca procentaj de imbunatatire... cred ca  a fost mai bun cu 20-30% confortul vizual.

De tinut, nu atinut prea mult efectul operatiunii. Cam 1 an jumate dar eu am facut multi km cu masina.

Sper ca am fost de folos.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi mult de info.

Am cautat prin produsele Prevent si am gasit doar pasta pentru caroserie - exista special pentru parbriz?

Exista oare ceva solutie "mai profesionala" pentru problema noastra cu zgarieturile pe parbriz?

Mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am folosit T-Cut glass polish, destul de scump, l-am luat parca din Real, nu a scos zgarieturile profunde, dar e clar mai bine decat inainte. Nu l-am folosit pe volvo, ci pe alta masina, cu un parbriz varza.

http://www.motoristwebshop.co.uk/acatalog/T-Cut_Glass_Polish_-_Bottle.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista ceva special pentru prabriz... sau cel putin eu nu am cautat/gasit.

E pasta aia universala, cu pret intre 10 si 20 ron (nu mai retin exact). Parca avea un design pe tub in nuante de rosu...

La recomandarea lui @Vadim, am inceput si eu cu pasta minune, la inceput pe caroserie... dupa care pe elementele de plastic : stopuri, semnalizatoare si ce au mai fost (apropos: astea chiar au iesit brici. Ca noi.).... dupa care am zis sa imi incerc norocul si pe sticla, cu rezultate satisfacatoare (Pe scurt timp. Dupa operatiunea de polish parbriz, parca a fost mult mai accentuat procesul de deteriorare... posibil sa fie numai impresia mea).

Insa, atentie cu ea. Elemenetele din cauciuc le albeste/pateaza. La bandouri am rezolvat situatia de dupa polish, cu o spuma pentru curatat anvelope.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista ceva special pentru prabriz... sau cel putin eu nu am cautat/gasit.

E pasta aia universala, cu pret intre 10 si 20 ron (nu mai retin exact). Parca avea un design pe tub in nuante de rosu...

La recomandarea lui @Vadim, am inceput si eu cu pasta minune, la inceput pe caroserie... dupa care pe elementele de plastic : stopuri, semnalizatoare si ce au mai fost (apropos: astea chiar au iesit brici. Ca noi.).... dupa care am zis sa imi incerc norocul si pe sticla, cu rezultate satisfacatoare (Pe scurt timp. Dupa operatiunea de polish parbriz, parca a fost mult mai accentuat procesul de deteriorare... posibil sa fie numai impresia mea).

Insa, atentie cu ea. Elemenetele din cauciuc le albeste/pateaza. La bandouri am rezolvat situatia de dupa polish, cu o spuma pentru curatat anvelope. ;D

foarte interesant , am si eu o intrebare legata de procedura , ai slefuit intai parbrizul cu ceva fin ? smirghel de 2000

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am dat cu smirghel.

Am si ceva pregatire de optician si mi-a parut prea riscant pentru nivelul meu de indemanare/experienta.

E o treaba foarte solicitanta din punct de vedere fizic; ia in calcul sa dai din maini cateva ore bune. E o suprafata foarte mare care cere atentie la fiecare detaliu si tratare uniforma.

Tinand cont de asta... daca nu stii exact ce faci si ce rezultat trebuie urmarit dupa fiecare pas, la parbriz nu as incerca.

Mi-a luat vreo 2-3 ore sa scot cat de cat, jumatea de parbriz pe care problemele erau evidente (de ex: urma de brat de stergator).

Trebuie si degresat bine inainte de operatiune: alcool tehnic sau/si axion.

Oricum, castigul e mai mult la nivel estetic. Ca si confort vizual, e subiectiv: estompezi urmele mari, le pui in evidenta pe cele mici (stelute, zgarieturi etc)...

Eu m-am declarat multumit de test... de restul s-a ocupat Murphy, care mi-a schimbat parbrizul la mai putin de 1 an de la operatiune. :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites
:smile:) oke , multumesc de informatii , eu am schimbat parbrizul de vreo 2 zile ca era zgariat , si putin crapat :smile:) Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now