Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

wam

VAND URGENT JANTE 17" VOLVO - gumele de pe ele sunt bonus

25 posts in this topic

Vand urgent jante 17" VOLVO - 5x108 . Bonus ofer cauciucuri PIRELLI PZERO ROSSO.  Singura problema la cauciucuri: unul are un por, iar toare cred ca au cate o mica galma.  Jantele sunt in stare ok, nu au fost sudate, sunt zgariate ( nu au ciobituri) in limita gropilor de pe la noi. In poze sunt destul de jegoase. O sa incerc sa atasez poze cand o sa le curat de mizerie.  Se pot vedea zilnic in bucuresti in zona universitate in intervalul orar 08-16.

Pret negociabil : 400 eur

post-2322-12877875635635_thumb.jpg

post-2322-12877875636855_thumb.jpg

post-2322-12877875637764_thumb.jpg

post-2322-12877875638666_thumb.jpg

post-2322-1287787563929_thumb.jpg

post-2322-128778756398_thumb.jpg

post-2322-12877875635635_thumb.jpg

post-2322-12877875636855_thumb.jpg

post-2322-12877875637764_thumb.jpg

post-2322-12877875638666_thumb.jpg

post-2322-1287787563929_thumb.jpg

post-2322-128778756398_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Mai multe detalii...ET, J, de pe ce masina provin, an fabricatie ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu J-ul si ET-ul. Colegii mai vechi ar trebui sa stie mai multe. Vin de pe un S60 D5 - 2006, dar nu cred ca are mare importanta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba are importanta ET-ul, eu am un s40 si difera, la tine daca nu ma insel este ET40 iar la mine Et49.Iar J-ul este latimea jentii; astea tre sa scrie pe spatele uneia dintre jante.Daca se potrivesc si scrie 7x17x49, sunt interesat! ^-^

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma refeream ca nu cred ca conteaza in cazul unui S60. Nu am dat roata jos pina acum si nu stiu datele. O sa incerc sa aflu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut azi masina la universitate.Cand merg la facultate o vad mai tot timpul ;D

Intereseaza-te te rog si vorbim ^-^

Merci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am avut timp sa dau roata jos. M-am mai documentat putin si nu cred totusi ca ar conta foarte mult. Depinde de spatiul disponibil sub aripa. O sa dau un paste de pe clubaudi. Mentionez ca textul si informatiile nu imi apartin. 

"Salutare tuturor.

In acest thread, voi incerca sa elucidez misterul ET-ului (offset) jantei, pentru a putea vedea ce janta se poate pune pe masina, si in ce conditii.

ET`ul este distanta de la butucul rotii pana la mijlocul jantei(linia punctata din desenul atasat). Cu cat ET`ul este mai mic cu atat iese janta mai mult in afara

De obicei un set de jante cand se vinde se vinde cu prezoane inele de centrare si de obicei se cauta jantele pe modelul masini si dupa anul de fabricatie pt a stii exact ce et maxim si minim iti permite constructorul.

Cum stim ce roti ni-se potrivesc(ca dimensiuni)

1 ne uitam pe talonul masini si vedem ce a recomandat constructorul ex 195x65x15

2 ne gandim la ce dimensiune vrem sa ajungem cu roata 16 , 17 , 18 ....20 ?

3 daca asa pune 16 mi-ar trebui un cauciuc de maxim 55 inaltime , daca as pune pe 17 mi-ar trebui cauciuc de maxim 45 inaltime

Mai multe detalii despre conversia 16/17/18/19 toli, precum si alte informatii despre cauciucuri, se gasesc aici

ca sa fie shi mai clar :

ET=OFFSET si se masoara in mm. ET=distanta dintre "spatele" butucului jentii si "mijlocul" acesteia. cu cat ET este mai mare janta intra in interiorul caroseriei si invers. (Vezi imaginea 1)

Exista totusi posibilitatea de a "pacali" acest ET. Cum? Foarte simplu. Se gasesc de cumparat la magazinele de profil, niste flanse, care maresc distanta intre "butuc" si janta, astfel "micsorand" ET-ul. Practic scoate roata mai inafara... (vezi imaginea 2)

Acest lucru ajuta la stabilitatea masinii , si este foarte util celor care nu isi permit sa isi puna jantele dorite pe masina, dar doresc totusi o imbunatatire a stabilitatii. "

Share this post


Link to post
Share on other sites

Destul de interesant - pentru doritori.

Totusi , nu am putut trece cu vederea peste... "SI"-ul exclusivist al celor care au audi...

"ca sa fie shi mai clar"

In rest, numai de bine shi voie buna  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai este si o forma interesanta a verbului a sti, un singular articulat de la masini... Dar ce mai conteaza gramatica cand ai 2.0 tedeii.  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ET-ul la jante este 49. pentru cei interesati

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut

te intereseaza un schimb cu jante originale de s60 pe 16'?

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut

te intereseaza un schimb cu jante originale de s60 pe 16'?

Share this post


Link to post
Share on other sites

UP. Haideti fratilor ca mi-am luat pe 16 si stau cu astea in masina pentru ca nu am unde sa le depozitez. Update de pret : 350 EUR

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut,

te rog frumos poti sa pui niste poze cu ele curate?

vibreaza? sunt zgariate rau?

dc ai trecut de la 17 la 16? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut,

din pacate nu am avut timp sa le curat. Daca esti din bucuresti si te intereseaza poti veni sa le vezi, ocazie cu care o sa curat una la alegerea ta. Sunt zgariate in limita bunului simt. Au mici zgarieturi doar pe buza jantei, nu si pe restul ei. Dupa cum am mai spus, nu au lipsuri, nu sunt sudate, vin cu prezoane. Nu vibreaza - deci nu sunt indoite sau descentrate cat sa se simta astfel de  Le-am schimbat in principal datorita pretului la anvelopele 225/45/17. Cat dau pe una la dimensiunea asta imi iau 2 de 205/55/16 la aproape aceeasi calitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am gasit jante in franta, foarte ieftin, cu 150 de euro toate 4 (stare foarte buna) + cauciucuri pe ele (cauciucurile sunt uzate cam 60%)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai drum pe acolo merita sa iei !!!!  ;D;D;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poze noi. Astept oferte

post-2322-12877876532208_thumb.jpg

post-2322-12877876532208_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

pacat de ele da la drumurile noastre este de inteles :(200 d euro iti pot oferi  pe ele fara cauciucuri ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

cu cauciucurile pe ele ti le dau. pe cauciucuri nu vreau nimic in plus, dar nici nu ma pune sa platesc dejantarea. zi cum facem ca m-am saturat sa le plimb cu masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dami un pm cu nr de tel ca nul mai am si iti zic cum facem

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-au dat . Se poate inchide

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.