Guest alinsp

Sunet ciudat la viraje

10 posts in this topic

Cand virez stanga-dreapta pe loc se aude un sunet foarte ciudat,parca ar freca cauciuc pe cauciuc.Din mers nu se mai aude nimic. Si parca a scazut nivelul uleiului de la servo. Daca este din cauza uleiului,cu ce fel de ulei trebuie sa completez?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La servo completezi cu ATF. Adica ulei de cutie automata. Poti folosi MobilATF, Castrol etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Cred ca va trebui sa verifici si locurile sau locul pe unde pierde uleiul si sa vezi si daca pompa face serviciul care trebuie....se poate sa fie si simeringurile de la axul casetei de directie (cremaliara) si poate curge pe acolo....

    MihailCostin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu s-a schimbat nimic,sunetul a ramas acelasi. Poate sa fie din alte cauze?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai ia un prieten cu tine si incercati sa localizati provenienta sunetului

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se aude undeva in partea stanga a masinii. Lovesc foarte des bara stabilizatoare,are vreo legatura? Cred ca trebuie sa schimb si bieletele antiriliu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca acel sunet provine de la rulmentii si bucsile de pe amortizoare... cand afara e foarte cald. Poate proveni si de la anvelope... daca sunt uzate si asfaltul e foarte incins. Poate proveni si din caseta de directie. Incearca sa localizezi sunetul. La mine erau rulmentii si bucsile de pe amortizoare (le-am schimbat).

Share this post


Link to post
Share on other sites

In compartimentul motor uitate la locul unde se prind amortizoarele. Uita-te la flase si vezi daca se misca cursiv cand rotesti de volan. Eventual pune si mana. Daca e asa sunt flansele de la amortizoare. Verdictul final il dai ridicand masina si miscand cu mana de amortizor. Daca are joc astea sunt. Ar trebui sa si troncane totusi sau macar sa se simta masina nesigura la mutarea sarcinii pe curbe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut , apropo de zgomote ciudate...mi-am cumparat masina cu un mic zgomot la viraje in partea din fata si...atentie...cind mergeam in marsalier. Dupa ce vreo 3-4 mecanici mi-au spus sa-mi caut planetare...am facut rost si culmea nu s-a schimbat nimic. Sa nu ma mai lungesc ,defectul era la discul de ambreaj si anume avea un mic joc pe ax. Discul arata ca nou, l-am schimbat si totul a fost ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now