Sign in to follow this  
Followers 0
claudius comsa

Softuri S80

10 posts in this topic

Salut. Am cumparat un S80, 2.0T, din 2001. Problema este ca am constat niste lipsuri, pe care doresc sa le umplu cu ce trebuie.

Un lucru deranjant este faptul ca nu mi se afiseaza consumul de combustibil de computerul de bord. Am facut rost de "maneta inteligenta", care are pe langa butonul READ si optiunile pentru afisajul pe care il doresc si butonul de RESET. Am fost la reprezentanta, unde mi s-a spus in prima faza ca softul este descarcat de pe net si costa 150 ron. Acum pretul pentru descarcarea acestui soft este enorma, adica pretul s-a modificat de saptamana trecuta.

Un al doilea lucru este faptul ca nu am proiectoare. Acum incerc sa fac rost de ele, dar am inteles ca si acestea trebuie sa fie comandate de un soft, separat de ceea ce am vorbit mai sus si costa 120 ron. Am cumparat cutiuta cu butoane, dar inca nu am gasit proiectoarele.

Un al treilea lucru deranjant este faptul ca nu pot citi in limba engleza ce apare ca informatie pe afisajul computerului de bord. Am intrebat de soft, dar de la 150 ron acum este 650 ron. Aici am o rezolvare, pentru ca seful meu a avut un S80 si am rezolvat treaba cu 50 ron si o sa apelez la aceeasi persoana, dar pentru restul nu stiu cum sa procedez.

Si ultimul lucru este alarma. Aceasta are monata butonul pe interior si lumina de la senzor, dar nu exista deloc. Imi poate explica cineva cum se rezolva. Presupun ca daca exista aceste 2 lucruri in interor este posibil ca si cablajul sa fie tras sau ma insel?

Daca se poate sa ma ajutati ar fi super. In rest masina merge super. I-am facut revizia, inclusiv curea si role. Turbina imi face ceva probleme, datorita faptului ca deschide la 3000 ture, dar urmeaza sa o dau jos la curatat si la calibrat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei proiectoare noi apeleaza la Midnight ca el se ocupa de asta,piese accesorii etc. sau cu Roberto daca le vrei de pe Ebay sau de pe afara,poate te pot ajuta ei.In legatura cu softul reprezentanta e singura solutie,daca ma insel sa ma corecteze cineva.

Alarma s-ar putea sa nu fie activata,tot la reprezentanta trebuie sa vezi si lucrul asta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca nu exista printre noi cineva care sa le rezolve (softurile). Trebuie sa avem si noi meseriasii nostri. Doar cred ca trebuie sa ii gasim.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Softurile se downloadeaza pe internet de la mothership. Mi se pare ca se si platesc la download. Asa ca nu cred ca poate rezolva cineva in afara de reprezentanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU MERGE NIMIC LEGAT DE DOWNLOAD IN CM-URI nici optionale nici softuri complete decat la Volvo Dealer

E posibil sa se poata combina anumite CM-uri de la diferite masini dar nu garantez

Softul se plateste destul de scump si numai la reprezentanta pentru ca si ei la randul lor le platesc scump la "mothership" VOLVO CAR CORPORATION

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Claudius,

Am inteles eu corect? ai o rezolvare pentru schimbarea afisajului de la computerul de bord in limba engleza cu 50 ron? poti sa ne dai si noua mai multe detalii?

Multumesc mult,

Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta s-a intamplat la Volvo S80 al sefului meu acum 2 sau 3 ani. Acum eu am luat legatura cu baiatul, care mi-a efectuat operatia, dar era plecat si a zis ca la intoarcere luam legatura. Dupa ce se intampla va anunt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum 2-3 ani costa 70 RON la Primus, ce vremuri domle ce vremuri ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca stiti pe cineva care poate schimba afisajul de la computerul de bord din suedeza in engleza sa-mi spuneti si mie,va rog!

:hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia legatura cu BogdanG

el te ajuta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0