Sign in to follow this  
Followers 0
Victor

Cauciucuri vara

20 posts in this topic

Salut...eu am pe masina(pentru vara) DUNLOP SPORT 01 :sunny:, si vreau sa-ti zic ca sunt foarte multumit de ele. Le-am avut vara trecuta pe masina, am facut aproximativ 60mii km si sunt aproape ca noi. Tin sa precizez ca au avut azot in ele...Si chiar iti protejeaza jantele  ;), o alegere buna. Bine ca nu am incaltat-o de vara week-end`ul trecut cand am vazut soare si prognoza meteo ca imi luam tzeapa si ramaneam intepenit daca vin zapezile iar.

Astea le am eu pe masina pentru vara 8)

http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=9866458.139.4462&typ=R-123001&ranzahl=4&Breite=205&Herst=Dunlop&Quer=55&Felge=16&Speed=V&weiter=0&kategorie=6&Ang_pro_Seite=15&Transport=P&dsco=139&sowigan=So

,iar de iarna...adica cum e incaltata acum

http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=9866458.139.4462&typ=R-106662&ranzahl=4&Breite=205&Herst=Pirelli&Quer=55&Felge=16&Speed=H&weiter=0&kategorie=6&Ang_pro_Seite=20&Transport=P&dsco=139&sowigan=Wi

Share this post


Link to post
Share on other sites

E o alegere buna. Cauciucurile Dunlop sunt Ok ca si raport calitate/pret. Merci de linkul pt. presiunea in roti. Am descoperit ca eu merg cu anvelopele cam slab umflate. Pentru iarna am jantele originale cu anvelope 205/55/R16 de iarna. Pentru vara mi-am pus un set nou de jante 225/45/R17. Vad ca latimea 225 nu apare la modelul S40. Sincer eu nu am probleme cu ele pana acum; sper sa nu apara mai tarziu. Masina e MULT mai stabila (cel putin asa o simt), iar ca "-" as spune ca se simt mai tare denivelarile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am de doi ani Vredestein Sportrac 3. Sunt de ploaie, foarte bune dar zgomotoase.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jamel - ce jante ai pe 17 - ma gandesc si eu pe viitor sa pun niste jante mai mari cu cauciucuri mai late.

Mersi de raspuns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

exact modelul acela l-am avut eu pe ford focus2(am vrut sport sp 01 dar pareau mai slabe in teste).inainte am avut pirelli P6 si am facut 70mii km.si dunlopu pana la accident am facut 25mii km(in 8luni).deci eu fac comparatie doar intre aceste 2 modele.pirelli sunt mult mai bune.si eu cand am cumparat am cautat o gramada de modele cu studierea sitelui tyretest.co si ziceau ca sunt f bune.dar au fost ok...nu f bune ca in test.

o singura chestie EXTREMMM DE SCUMPE:le am luat cu 1.8mil bucata noi.ce i cu pretu ala.

eu cand sunt in masina 2 persoane le tine 2.2 toate 4 rotile.cand sunt 4 pers si bagaje cam 2.4 toate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

LE.inca ceva.sa nu credeti ca daca luati de firma sunt si bune.majoritatea firmelor mari le fac in turcia si sunt proaste.multe persoane care detin vulcanizari mi-au spus acelasi lucru.ei lauda marca SAVA pt cele de iarna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

exact modelul acela l-am avut eu pe ford focus2(am vrut sport sp 01 dar pareau mai slabe in teste).inainte am avut pirelli P6 si am facut 70mii km.si dunlopu pana la accident am facut 25mii km(in 8luni).deci eu fac comparatie doar intre aceste 2 modele.pirelli sunt mult mai bune.si eu cand am cumparat am cautat o gramada de modele cu studierea sitelui tyretest.co si ziceau ca sunt f bune.dar au fost ok...nu f bune ca in test.

o singura chestie EXTREMMM DE SCUMPE:le am luat cu 1.8mil bucata noi.ce i cu pretu ala.

eu cand sunt in masina 2 persoane le tine 2.2 toate 4 rotile.cand sunt 4 pers si bagaje cam 2.4 toate.

1.8 mil? DE UNDEEEEEEEEEEEE????????????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Modelul de jante sunt cele din imagine. Masina foarte arata bine cu ele. Ca si cauciucuri mi-am pus TOYO. Sunt Made in Japan. ( ce e singur e sigur  ;D). Sunt multumit. Insa foarte mare atentie. Jantele mari cu anvelope cu garda joasa se zgaraie fosrte usor la parcari langa borduri. Grija mare. Ca altfel o sa te inbolnavesti de nervi....

Jantele sunt aduse din Suedia: www.specialfalgar.se

Am o ruda care sia deschis filiala in Romania. Situl este: www.specialjante.ro (cam face figuri situl momentan ca e nou deschis.)

Sunt deschis si la comenzi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca si recomandare Jantele NITRO sunt super faine. Am vazut in Suedia si pe un S40 si pe un C70.... arata mortal. Nu ca ale mele nu arata bine, dar parca astea sunt mai faine.  :( Acum asta e.... mi-am pus deja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

au fost cumparate adevarat acu 1 an.de la o firma din timisoara.klemat.

doar pe 1-2 siteuri am cautat acelasi model ce vrei tu si l am gasit la 280lei.deci se poate si mai eftin

goodyear optigrip are rezultate in teste mai bune si este la acelasi pret

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niste adrese thor4ever? Merci fain. Oricum, mai astept niste sfaturi avizate fiindca momentan in Piatra ninge de rupe  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce marime ai la papuci? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam 230 de euro bucata.... +/- 3% in functie de cursul de schimb al coroanei suedeze......

Share this post


Link to post
Share on other sites

De  Nokian H  ce parere aveti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Le-am schimbat vineri. Pana la urma in lipsa de Dunlop SP Fast Response (pic.1), am optat pt pic.2 dar din pacate la pretul de 380 lei cu montaj si echilibrare inclusa. Scump dar am stat langa ei sa vad ce fac. Anul de fabricatie 11.2009.

Prima impresie: preiau bine socurile cauzate de imperfectiunile asfaltului, stabilitate buna in curbe (fortate la viraje), zgomot acceptabil in interior, pe ud sunt senzationale pana in 140-160 km/h pe ploaie torentiala. Mai mult nu m-am incumetat  :D

Personal sunt f. multumit de ele.

SP Fast Response.doc

Sport Maxx 91Y.doc

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut

am avut o ocazie si am luat luat good year eagle F1 GSD3 pe 17, noi la un pret f bun ...

arata tare bine, dar nu stiu cat de rezistente sunt  ..... pareri ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0