Guest ronell

Volvo V70 din Germania

9 posts in this topic

Salutare!

Am o intrebare: daca imi iau un Volvo V70 din Germania, fabricat in anul 1997 sau 1998, pot sa o inmatriculez in Romania? Sau mai pot circula cu ea in Romania inca doi ani cu numerele de Germania si apoi s-o inmatriculez? (poate se micsoreaza taxa aia nenorocita, sau dispare de tot). Cum este cu lucrurile astea?

Merci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu poti merge 2 ani cu numere de Germania... Iti trebuie asigurare acolo, verificari tehnice, procura, nu este inmatriculata pe numele tau, etc. Care nu sunt ieftine.

Insa, cel mai important - dupa mine - aspect este unul pe care nu il zice nimeni, si anume calarirea pe care ti-o va face Politia, cand te vor vedea cu numere straine... Am un prieten in situatia asta si il opreste politia de 5-10 pe zi. FARA EXAGERARE. Practic fiecare echipaj care freaca buha il opreste.

Singura solutie mai acceptabila - in afara cazului in care nu vrei sa platesti taxa lu' peste - este sa o iei fin Germ. cu numere toll platite pe 2 luni, dupa care faci provizorii de o luna in tara, dupa care o vinzi nepotului si iti mai iei o luna de provizorii, dupa care ti-o vinde inapoi si inca o luna... :)

La vanzarile astea nu ai nevoie de identifcare RAR deci nu sunt bani de dat acolo, nu ai CIV romanesc deci nu se umple aia de proprietari... Sunt vre-o 100 ron si cateva ore pe luna de pierdut. Small price to pay.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna.....atentie la numere provizorii, de luna trecuta nu se mai poate prelungi numarul dupa o luna numai daca achiti taxa lui peste[ da doamne sa i-l vad in pom....cu citroenul]   

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hallo! Poti sa iti iei numere zoll pe 3 luni  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti arheolog ?  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti arheolog ?  ;D

@Vadim FOARTE TARE REPLICA   De mult n-am mai ras cu atata pofta ;D  ;D  ;D

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites
:happy12::thumright:...am ras rau de tot !!.....fara suparare, asta e, nu ai vazut data !! :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Insa, cel mai important - dupa mine - aspect este unul pe care nu il zice nimeni, si anume calarirea pe care ti-o va face Politia, cand te vor vedea cu numere straine... Am un prieten in situatia asta si il opreste politia de 5-10 pe zi. FARA EXAGERARE. Practic fiecare echipaj care freaca buha il opreste.

Eh..nu e dracu asa de drac!Eu am de un an masina inscrisa pe bulgaria si nu m-a oprit nimeni niciodata!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now