zack

Accident din vina politiei? Ce parere aveti?

23 posts in this topic

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu e din vina politiei , politia era stationata si idiotu rula cu viteza excesiva si franeaza brusc pe carosabil umed

Share this post


Link to post
Share on other sites

E vechi,foarte vechi.Oricum ,Inca un idiot,sa-i fie tarana usoara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intradevar e vechi.Vina e a soferului de duba are circula cu viteza excesiva,doar ce iesea din curba si vazand politia a franat,carosabilul fiind umed l-a furat de spate si a sarit din masina pentru ca nu folosea centura de siguranta,deci nu vad vina politiei aici...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astia cu dubele de marfa sunt cei mai imbecili soferi, tractiune spate, fara marfa probabil si el goneste ca nebunu' pe asfalt ud.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totusi eu consider ca si politistii sunt putin de vina...ei stand dupa curba la panda. Din reflex franezi...si asa poti ajunge acasa pe 4 scanduri.

ps: Ar trebui sa stea inaintea curbei dar...salariile sunt mici...

Share this post


Link to post
Share on other sites

indiferent unde stau, noi ca soferi avem obligatia sa rulam cu o viteza care ne poate permite sa oprim autovehiculul in siguranta

Share this post


Link to post
Share on other sites

fraieru` a calcat acceleratia si a tras frana de mana ... din "graba" ... altfel nu se explica, decat daca avea tractiune doar pe spate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iveco, de genul ala are tractiune spate...in totalitate vina apartine soferului accidentat.

In cazul curcanilor, ar trebui sa se faca o lege in care sa specifice clar: NU AU VOIE SA SE FURISEZE IN IMEDIATA APROPIERE A CURBEI SAU PRINTRE BOSCHETI.

Poate ca daca nu erau curcanii imediat dupa curba, nu se mai intampla o astfel de tragedie, iar soferul dubei daca purta centura de siguranta, scapa mai subtire :-X

Share this post


Link to post
Share on other sites

ideea e ca politia trebuie sa previna accidentele. cum preveneau ei accidentele stind la pinda ?

nu era logic sa stea la vedere si sa iasa in strada sa tempereze soferii care merg tare ?

dupa parerea mea, statul la pinda e o incalcare a legii, sau cel putin, o incalcare a atributiunilor de servici !

este clar ca daca politia ar fi stat in strada , inaintea si dupa acea curba, acel accident n-ar mai fi avut loc !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca vina apartine 100% soferului. Sa zicem ca nu era politia acolo, sa spunem ca traversa careva sau ca era vreunul oprit dupa curba etc si trebuia oricum sa franeze. Si pana la urma ce mare tragedie era daca primea cateva puncte si o amenda? Trebuia sa se-nfiga in halul ala in frana? Sa zicem ca inteleg ca mergea cu viteza ca-l grabea patronul, dar n-are nicio scuza ca nu purta centura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tragediia e ca ORICUM politia era acolo si era datoria lor sa PREVINA accidentele !!!

exact soferii ca asta trebuiau potoliti ! exact asta trebuiau sa faca : sa previna ca un sofer timpit sa faca ce-a facut asta ! daca nu era politia acolo, probabil s-ar fi intimplat acelasi lucru, insa POLITIA ERA ACOLO !!!

sfoferul e vinovat 100% de accident, iar politia e vinovata 100% de LIPSA PREVENIRII LUI !!!.

deci : in loc sa stea la pinda , la caldurica si la asteptat de spaga, sa iasa dracu' dim masina si sa-si faca datoria ! ca d-aia ii platim !!!

ce-ai mai fi zis daca tu veneai din sens opus, mergind perfect legal, si ala intra in tine si te omora ? nu cumva te-ai fi intrebat ce mama dracu' facea politia acolo ???????

Share this post


Link to post
Share on other sites

politistii aveau un job de indeplinit. erau la fata locului, aveau tot ce le trebuie la indemina, dar, din lene , incompetenta si dor de spaga, au preferat sa stea la pinda !

trebuie sa relizezi faptul ca politia trebuie sa te protejeze pe tine, care respecti legea, chiar cu riscul de a nu mai primi spaga ! daca as fi fost in zona i-as fi dat in judecata pentru ca nu m-au protejat !!! desi ar fi putut !

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca as fi fost in zona i-as fi dat in judecata pentru ca nu m-au protejat !!! desi ar fi putut !

Dar semnele  acelea cu cifre negre in cerc rosu puse de Politia Romana nu sunt sa va protejeze, pe voi astia care mergeti cu 260Km/h (pe ceas!) ?  Sau si alea sunt puse tot dupa colt, la panda si nu aveti timp de reactie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

stii ca-i asa la noi

si dupa "eveniment"se cauta responsabilu;

de obicei ii mortul; dar asta ii trist;

cum veneam spre ungaria un baiat inceptor cu un passat s-o crezut pe circuit;

depasiri fara vizibilitate in curba pe dubla linie

etc . pina unii nu-si schimba comportamentul ;

tot cautam vinovatul ??? ??? ???;

dar ce sa facem ::) ::)::)?

eu personal incerc cateodata sa circul regulamentar mai ales in strainatate;

cum o zis un neamt mai demult dupa 90'

ca la ei nebunii su cei cu bani  circula nebuneste.la noi aproape toti :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite aici ce inseamna sa fi "mare si tare"

Share this post


Link to post
Share on other sites

:offtopic:

Uite aici ce inseamna sa fi "mare si tare"

:offtopic:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:offtopic:

:offtopic:

In loc sa  fi legiuitor, ai putea sa te gandesti, ca in Iraq, soldatii americani reprezinta legea si fac legea acolo! De ce este off topic? Ca reprezentantii legii lovesc toate masinile iesite in cale? Din cate vad eu titlul este "Accident din vina politiei? Ce parere aveti?". Filmuletul postat de mine, arata reprezentantii legii care provoaca intentionat accidente. Prin urmare, care este problema?

Share this post


Link to post
Share on other sites

in nigeria, cind trece politia (mopol-ul - adica politia cu uniforme negre) ,auzi poc-poc-poc si gata, se face loc.

prima data trag in aer, doar prima data...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si e rau? Noi am avea mare nevoie de astfel de politie. Iti iei cateva boturi de Humvee/gloante in luneta pana inveti sa tii dreapta. La cat haos e in trafic nu vad alta solutie de civilizare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In loc sa  fi legiuitor, ai putea sa te gandesti, ca in Iraq, soldatii americani reprezinta legea si fac legea acolo! De ce este off topic? Ca reprezentantii legii lovesc toate masinile iesite in cale? Din cate vad eu titlul este "Accident din vina politiei? Ce parere aveti?". Filmuletul postat de mine, arata reprezentantii legii care provoaca intentionat accidente. Prin urmare, care este problema?

Nu vreau sa intru in disputa cu nimeni.  

Am crezut ca "Accident din vina politiei. Ce parere aveti?" se referea strict la acel caz prezentat in primul mesaj, deci un caz particular ("accident").

In alta ordine de idei, sunt situatii total diferite.  Vad ca soferul acelui Humvee clacxoneaza, isi arata intentia de depasire, probabil ca era un caz special, iar aici se discuta despre Politia Romana care isi face sau nu datoria, cum stau ei la panda, etc.

Cunosti tu legile Irakiene?  Sti ceva despre masurile NATO aplicate tuturor tarilor membre?

Prin urmare..  cam astea ar fi problemele.  

P.S. Eu unul nu voi mai participa la nici o discutie sociala, politica sau economica pe acest forum. M-am alaturat acestui forum doar datorita slabiciunii mele pentru VOLVO.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici eu nu vad legatura intre ce face politia rutiera la noi si ce fac americanii in Iraq. In primul rand nu cred ca iese prea bine pt soldatii aia daca sunt prinsi in vreo ambuscada. Cum ar fi sa poata oricine sa le franeze in fata si sa-i opreasca? Or fi americanii cum or fi dar chiar sa va luati de ei cu orice ocazie fara sa va ganditi ca unele actiuni au o logica?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now